Muğla ve Aydın illerinde akabane virus (AKAV) enfeksiyonunun serolojik olarak araştırılması
The serological investigation of akabane virus (AKAV) in Mugla and Aydin provinces
  1. Tez No: 390188
  2. Yazar: BAHATTİN TAYLAN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akabane virus (AKAV), Bunyaviridae familyasında Orthobunyavirinae genusunda yeralan ve kan emici sineklerle (öz. Culicoides türleri) bulaşan, sığırlarda, koyunlarda, keçilerde enfeksiyon sonucu abort, mumifiye fötus, erken doğum, ölü doğum ve konjenital arthrogryposis (AG) ve hydranencephaly (HE) (AH sendromu) ile karakterize bir virustur. AKAV varlığının bilinmesine karşınşimdiye kadar Muğla ve Aydın bölgelerinde coğrafik olarak geniş alanlarda yapılmış herhangi bir serolojik çalışma bulunmamaktadır. AKAV'nun bu illerdeki son durumu hakkında bilgi sahibi olmak, enfeksiyonun yaygınlığının bilinmesi ve gelecekteki durumunun tahmin edilmesi açısından önemlidir. Bu tez çalışmasında 200 sığırlar, 81 koyunda, 49 keçide ve 45 devede AKAV'a karşı oluşan antikorların varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla ticari Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) (ID®screen Akabane Virus Competition Antibody ELISA Test Kit, IDVET Diagnostics, Montpellier, France) kullanılarak 2012/13 yıllarında Muğla ve Aydın illerinde sığır, koyun, keçilerden ve 2010 yılında develerden elde edilen kan serumları AKAV antikor varlığı yönünden test edilmiştir. Araştırma sonucunda test edilen toplam 375 kan serumunda AKAV'a karşı oluşmuş spesifik antikor varlığı tespit edilememiştir. Bu sonuç bölge için olumlu bir durum olup, şimdilik AKAV enfeksiyonunun bölgede pasif olduğu değerlendirilmesi yapılabilir. Araştırmada her ne kadar antikor varlığı tespit edilmemişse de, AKAV enfeksiyonunun tekrardan ortaya çıkma riski, bölge için hala söz konusudur. Özellikle bölgede kan emici sineklerin varlığı ve bunlardan nakledilen diğer viral hastalıkların bölgede varolması, korunma ve kontrol yöntemlerinin gerekliliğine bir kez daha dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Akabane virus (AKAV), belongs to genus of Orthobunyavirinae in family of Bunyaviridae, causes aborts, premature births, stillborns and congenital abnormalities (arthrogryposis and hydranencephaly syndrome (AH)). Transmission of AKAV is occured by hematogenous mosquitoes. To our study, any serological studies have not been performed on widely areas in Mugla and Aydin provinces albeit presence of AKAV has been known. To have information about the current condition of AKAV in these provinces is important, in terms of considering of dissemination and presuming of condition of infection in the future. In this dissertation study; the presence of AKAV antibodies was investigated among the 200 cattle, 45 camels, 81 sheep and 49 goats. For this purpose, the collected blood sera in 2012/2013 (excluding camel blood sera samples which had been collected in 2010) from mentioned animal species were tested by commercial Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) Kit (ID®screen Akabane Virus Competition Antibody ELISA Test Kit, IDVET Diagnostics, Montpellier, France) to detect of the presence of AKAV antibodies in Mugla and Aydin provinces.No presence of AKAV spesific antibodies were detected in tested 375 blood sera at the result of study. This result is positive condition in terms of AKAV for Mugla and Aydin Provinces. The assessment of that AKAV has passive condition in these provinces may be considered at the present. Although the presence of AKAV antibody has not been detected, risk of reemerging of AKAV infection is still present. Especially, presences of hematogenous mosquitoes and other arboviruses (i.e. west nile virus, bluetongue virus) in these provinces are pointed out the requirement of methods of protection and control, once more time.