İntiharın anlamı, intihar ve intihara yönelik tutumlar
Meaining of suicide, suicide and attitudes toward suicide
- Tez No: 390195
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İntihara, ölüme ve yaşama yüklenen anlamların ve intihar tutumlarının intihar davranışında bulunan ve bulunmayanlardaki ve lise ve üniversite öğrencilerindeki farklılıklarının, intihara yüklenen anlamların intihar tutumları ile olan ilişkisinin araştırılması bu tezin amacıdır. Bu bağlamda Aydın ili Nazilli ilçesinde bulunan liselerde okuyan 387 lise öğrencisi ve Adnan Menderes Üniversitesinde çeşitli bölümlerde okuyan 378 üniversite öğrencisi katılımcı olarak yer almıştır. Katılımcılara İntihar Davranışı Soru Formu, Eskin İntihara ve İntihar Eden Kişiye Karşı Tutumlar Ölçeği, Eskin İntiharın, Ölümün ve Yaşamın Anlamı Formu, Gözden Geçirilmiş İntihar Davranışları Anketi ve demografik özellikleri içeren bilgi formu uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, intiharın ölümün ve yaşamın anlamlarının, intihar davranışı olan ve olmayan bireylerde ve lise ve üniversite öğrencilerinde birbirinden farklı zihinsel temsillerinin olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda intihar davranışı olan ve olmayan bireylerin ve lise ve üniversite öğrencilerinin intihara ve intihar eden kişiye karşı tutumlarının da birbirinden farklı olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan intiharın anlamının intihara ve intihar eden kişiye karşı tutumlarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Son olarak, intihara yönelik tutumlarının ve intihara, ölüme, yaşama yükledikleri anlamların gelecekte intihar etme olasılıklarına yönelik değerlendirmeleri ile de ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goals of this study are to investigate the meaning of suicide, death, life; the differences of the meanings and attitudes towards suicide and suicidal person between individulas who have suicidal beahvior and who don't have it and between high school and university students; the relationship between the meaning of suicide and attitudes towards suicide and suicidal person. In the line of these goals; a total of 378 university students from Aydın city who are studying in different departments of Adnan Menderes University and 387 high school students from Aydın-Nazilli have participatied in this study. Participants were applied Suicidal Behavior Questions and Eskin's Suicide and Attitudes Toward Suicidal Person Scale, Eskin's Form of Meaning of Suicide, Death and Life, Revised-Suicidal Behavious Querionnaire and general information form which includes demographic features. As a result of the analysis; differences of mental representations concerning the meanings of suicide, death and life have been found between the individuals who have suicidal beahviour and who don't have it and between the individuals who are highschool and university students. At the same time it is also observed that the attitudes towards suicide and suicidal person are different between the individulas who have suicidal behaviour and who don't have it and between the individuals who are high school and university students. On the other hand, the meanings of suicide have been found correlated with attitudes towards suicide and suicidal person. Lastly, attitudes toward suicide and the meaning of suicide, death and life have been correlated with individual's evaluation of committing suicide in the future.