İç hastalıkları kliniklerinde yatan yaşlılarda sıvı dengesini etkileyen faktörler
Fluid balance and affecting factors in the elderly who are hospitalized in internal medicine clinics
- Tez No: 390196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma iç hastalıkları kliniklerinde yatan yaşlı bireylerde sıvı dengesi ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Dokuz Eylül Üniversitesi İç Hastalıkları kliniklerinde yatan hastalardan ve araştırma örneklemini bilişsel yeterliliği olan, okuma yazma bilen, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve 0.5-1 ml/kg/h' den fazla idrar çıkışı olan 100 hasta oluşturulmuştur. Araştırma verileri 01.07.2013-30.09.2013 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İç Hastalıkları kliniklerinde, anket formu kullanılarak yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, kikare, MannWhitney U testi, korelasyon, regresyon ve logistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hastaların aldığı çıkardığı sıvıların denge durumu incelendiğinde; %48'inin dengede olduğu, % 52'sinin ise dengede olmadığı görülmüştür. Hastaların günlük aldığı toplam sıvıların (IV+ oral) ortalaması 1290.55±374.03 ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the factors affecting fluid balance and the fluid balance in the elderly hospitalized in internal medicine clinics, as a descriptive and cross-sectional type. The universe of the research is consisted of hospitalized patients in Dokuz Eylül University Internal Medicine clinics and the sample of the research is constituted from 100 patients who have the ability of cognitive competence, literate, voluntary and more than 0.5-1 ml/kg/h urine output. Research data were collected between 01.07.2013-30.09.2013 in Dokuz Eylul University Internal Medicine clinics, using questionnaires through face to face interviews. Data were assessed by descriptive statistics, chi-square, Mann Whitney U test, correlation, regression and logistic regression analysis. When the fluid balance of patients, participating the study were examined, 48% were found in balance, 52% were found in imbalance. Average of the daily total fluid (IV + oral), taken by patients were found 1290.55 ± 374.03 ml.