Bursa ilinde tüketime sunulan bazı et ürünlerinde Salmonella spp. ve Listeria monocytogenes varlığı
Presence of Salmonella spp. and Listeria monocytogenes in some meat products consumed in Bursa province
- Tez No: 390232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 2014 yılı içerisinde Bursa ilinde tüketime sunulan 300 adet ısıl işlem görmüş et ürünü örneği (100 sucuk, 100 salam, 100 sosis) Salmonella spp. ve Listeria monocytogenes varlığı bakımından incelenmiştir. Mikrobiyolojik analizler neticesinde örnekler Salmonella spp. varlığı açısından incelendiğinde sucuk örneklerinin 12'sinde (% 12), salam örneklerinin 13'ünde (% 13) ve sosis örneklerinin 13'ünde (% 13) Salmonella spp. varlığı gözlemlenmiştir. Mikrobiyel analizleri yapılan tüm bu et ürünleri dikkate alındığında örneklerin % 12,66'sının Salmonella spp. ile kontamine olduğu belirlenmiştir. Listeria monocytogenes 4 adedi sucuk (% 4), 1 adedi salam (% 1) ve 2 adedi de (% 2) sosis olmak üzere incelenen örneklerin toplam 7 tanesinde (% 2,33) saptanmıştır. Bu çalışma ile et ürünlerinin üretim, işleme, taşıma ve pazarlama aşamalarında sanitasyon koşullarının yeterli olmaması, üretim aşamasında ısıl işlem uygulamalarına yeterince dikkat edilmemesi veya uygulanan bazı yöntemlerin hatalı olması sebepleri ile gıdalarda Salmonella spp. ve L.monocytogenes varlığına sebep olduğu sonucuna varılmıştır. İncelenen örneklerde Salmonella spp. ve L.monocytogenes'in bulunması bu ürünlerin halk sağlığı açısından risk oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 300 pieces of heat-treated meat product samples (100 pieces of Turkish sucuk, 100 pieces of salami, 100 pieces of Frankfurter type sausage), sold in Bursa in 2014, examined for the presence of Salmonella spp. and Listeria monocytogenes. The presence of, Salmonella spp. was found in 12 Turkish sucuk samples (12%), 13 salami samples (13%) and 13 Frankfurter type sausage samples (13%). When all samples investigated considered 12.66% of samples were found to be contaminated with Salmonella spp. Listeria monocytogenes was detected in 7 samples (2.33%), 4 Turkish sucuk (4%) and 1 salami (1%) and 2 Frankfurter type sausage samples (2%). As a result of this study, production, processing, transportation and marketing stage of meat products can lead to presence of Salmonella spp. and L. monocytogenes due to lack of adequate sanitation conditions or in sufficient heat treatment during the production process or reasons from some inappropriate conditions, such as cooling. In conclusion, it is indicated that Salmonella spp. and L. monocytogenes presence in meat products analyzed can be hazardous for public health.