Kronik obstrüktif akciğer hastalarında dinamik dengenin değerlendirilmesinde dört adım kare testi'nin kullanımı
Evaluation of dynamic balance using four square step test in chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 390234
  2. Yazar: UĞUR YANBAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜRSOY, UZMAN BERNA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde, Dört Adım Kare Testi'nin, dinamik dengeyi değerlendirmek amacıyla kullanılıp kullanılmayacağını ortaya çıkarmak amacıyla yapıldı. Araştırmaya Denizli ilindeki bir kamu hastanesinde, göğüs hastalıkları servisinde KOAH tanısıyla yatarak tedavi verilen, yaş ortalaması 67.1 yıl olan 30 hasta ile kontrol grubu olarak aynı özelliklere sahip 30 sağlıklı birey katıldı. Kognitif bozukluğun var olup olmadığını belirlemek için katılımcılara Hodkinson Mental Testi uygulandı, en az 6 doğru cevap veremeyenler araştırmaya dâhil edilmedi. Olguların dinamik denge düzeyleri Dört Adım Kare Testi (DAKT), Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT) ve Beş Kez Otur Kalk Testi (BKOT) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether Four Square Step Test can be used to evaluate dynamic balance in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) or not. Thirty COPD patients ( mean age: 67.1 years) recruited from chest diseases ward in a public hospital in city of Denizli. Thirty healthy controls were also included in this study. Hodkinson Mental Test was used in order to describe cognitive disturbances. The participants, who can not answer at least 6 questions correctly, were excluded from this study. Dynamic balance level was evaluated using by the following tests: (1) Four Square Step Test (FSST), (2) Timed Up and Go Test (TUG), (3) Five Times Sit-to-Stand Test (FTST).