Akciğer kanseri hücre dizilerinde hipoksi indüklenebilir faktör-1 (HIF-1) ekspresyonunun hücrenin oksidan ve anti-oksidan durumuyla ilişkisinin araştırılması
Investigation of association of hypoxia inducible factor 1(HIF-1) expression with oxidant and anti-oxidant situations of lung cancer cell lines
- Tez No: 390246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM KARAGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Oksijen ökaryotik yaşam için esansiyeldir. İnsanların ve diğer vertebralıların vücut büyüklüklerinin artması, dokulara ve hücrelere yeterli oksijen iletiminin sağlanması ve oksijen homeostazının sürdürülmesi için fizyolojik bir altyapı gerektirir. Azalmış oksijen seviyeleri anlamını taşıyan hipoksi, hem organizmada ve hem hücresel düzeyde çok farklı yanıtların oluşmasına sebep olur. Hipoksiye duyarlı bir transkripsiyon faktör olan hipoksi indüklenebilir faktör 1 alfa (HIF-1α), çok sayıda genin transkribe edilmesini sağlayarak anjiyogenez ve metastazın başlamasına yol açar. Hipoksinin yanı sıra lipopolisakkarit (LPS) gibi çeşitli inflamatuar ajanlar da HIF-1α'nın eksprese olmasını uyarabilirler. Oksidatif stres karsinogenezde önemli etiyolojik faktörlerden birisidir. Buna karşın paraoksonaz ailesi üyelerinden paraoksonaz 2 (PON2)'nin hücre içi antioksidan olarak görev yaptığı bildirilmiştir. Bu çalışmada tümör anjiyogenezinde önemli rol oynayan hipoksi indüklenebilir faktör 1 (HIF-1) transkripsiyon faktörünün hipoksik ve normoksik koşullarda hücrenin oksidatif durumu ve PON2 ile ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmalar sonucu LPS uygulamasının HIF-1α ekspresyonunu uyardığı ve hipoksi koşullarında KHDAK hücre hatlarında PON2 ekspresyonunun arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oxygen is essential for the eukariotic life. The increase in body size of humans and other vertebrates requires a physiological infrastructure to provide adequate delivery of oxygen to tissues and cells to maintain oxygen homeostasis. Hypoxia which means decreased oxygen levels causes several responses to be appeared both in organism and cellular grade. Hypoxia inducible factor 1 alpha (HIF-1α) that a transcription factor whıch is sensitive to hypoxia, causes to initiation of angiogenesis and metastasis by providing to transcribe of numerous genes. As well as hypoxia several inflammatory agents such as lipopolysaccharide (LPS) can stimulate to expression of HIF-1α. Oxidative stress is one of the important etiologic factor in carcinogenesis. In spite of thıs, ıt was reported that paraoxonase 2 which is one of the members of paraoxonase famıly serve as the intracellular anti-oxidant. In this study ıt was aımed to investigate that PON2 and oxidative condition of the cell in hypoxia and normoxia with HIF-1α transcription factor that has a role in tumour angiogenesis. As a result of this study is observed that LPS treatment stimulates HIF-1α expression and increases PON2 expression in NSCLC cell line in under hxpoxia conditions.