Küçük hücreli akciğer kanseri hücre dizilerinde fibulin-3'ünepitelyal mezenkimal geçiş ve kanser kök hücre fenotipi üzerine etkisinin araştırılması
The effects of fibulin-3 on epithelial mesenchimal transition andcancer stem cell phenotype in small cell lung cancer cells
  1. Tez No: 652465
  2. Yazar: EGE RIZA KARAGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) yüksek ölüm oranı, erkan metastaz ve proliferasyon hızıyla agresif fenotiple karakterizedir. İnvazyonda ve metastazda başlatıcı bir rolü olan epitelden mezenkimale geçiş (EMT) halihazırda aydınlatılmamış belirsizliklere sahiptir. Fibulin-3 ekstraselüler matriksin yapısında ve stabilizasyonuna dahil olmaları nedeniyle, fibulinler doku organogenezi, vaskülojenez, fibrojenez ve tümör oluşumunda rol oynar. Biz bu çalışmada KHAK'lerinde Fibulin-3'in, EMT ve EMT ile yakından ilişkili kök hücre fenotipi için düzenleyici bir rolünün olup olmadığını moleküler mekanizmalarıyla tespit etmeyi amaçladık. Fibulin-3 ekspresyon vektörü kullanılarak Fibulin-3 ifadesi düşük N417 hücre dizilerinde ve Fibulin-3 ekspresyon seviyesi yüksek H82 hücre dizilerinde shRNA C infeksiyonuyla Fibulin-3 baskılanarak Fibulin-3'ün hücre proliferasyonu, EMT, kök hücre fenotipi üzerine etkisi qPCR, Western Blot, mikroarray analizleri ve biyoenformatik çalışmalarla araştırıldı. Çalışmada Fibulin-3'ün hücre proliferasyonunu baskıladığını ve KHAK hücrelerinde EMT sürecinde mezenkimal belirteçleri ve EMT transkripsiyon faktörlerini baskılayarak KHAK hücre dizilerinde kök hücre fenotipinde rol oynayan belirteçleri baskıladığını gösterdik. Ayrıca kök hücre fenotipinde rol oynayan belirteçlerin downrugülasyonuyla KHAK'inin agresifliğini düşürdüğünü gösterdik.
Özet (Çeviri)
Small cell lung cancer (SCLC) is characterized by an aggressive phenotype with a high mortality rate, early metastasis, and proliferation rate. The mesenchymal transition through the epithelium (EMT), which is an initiating factor in invasion and metastasis, has currently unclear. Fibulins are involved in tissue organogenesis, vasculogenesis, fibrogenesis and formation, including the structure and stabilization of the fibulin-3 extracellular matrix. We aimed to determine with its molecular mechanisms that Fibulin- 3 does not have a regulatory role for the cell stem phenotype closely related to EMT and EMT in these SCLCs. The effect of Fibulin-3 expression vector on Fibulin-3 proliferation, EMT, cell phenotype by suppressing Fibulin-3 by shRNA C infection in N417 cell lines with low expression of Fibulin-3 and H82 cell lines with high Fibulin-3 expression level qPCR, Western Blot, microarray analysis and bioinformatics studies. In the study, we showed that Fibulin-3 does not suppress cell proliferation and does not suppress post-EMT mesenchymal markers and EMT transcription in SCLC cells, and not markers that play a role in stem cell phenotype in SCLC sequences. We have also shown that downregulation of markers that play a role in the stem cell phenotype reduces the aggressivity of SCLC.