Direkt ve indirekt yöntemlerle yapılan sınıf II kompozit restorasyonların klinik performanslarının iki yıllık değerlendirilmesi
Two-year clinical performance of direct and indirect class II composite restorations
- Tez No: 390273
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YALÇIN ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı; posterior dişlerde direkt ve indirekt yöntemlerle uygulanan iki kompozit rezinin 2 yıllık klinik performanslarının değerlendirilmesidir. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Kliniğine başvuran, posterior dişlerinde en az 2 adet sınıf II çürüğü bulunan gönüllü bireyler araştırmaya dahil edilmiştir. Bireyler rastgele 2 gruba ayrılarak: 1. gruba direkt yöntem ile mikrohibrit kompozit rezin G-ænial Posterior (GC Avrupa, Leuven, Belçika); 2. gruba ise, indirekt yöntem ile mikrohibrit kompozit rezin GRADIA (GC Avrupa, Leuven, Belçika) restoratif materyal uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 24 kadın ve 17 erkek toplam 41 hastada (yaş aralığı 18-43) 113 adet restorasyon; restorasyon uygulandıktan 1 hafta sonra, 6., 12., 18. ve 24. aylarda FDI (Dünya Diş hekimleri Birliği) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede çapraz tablo ve ki-kare analizleri yapılmıştır. Ki-kare analizinde Fisher Exact testi ve Fisher-Freeman-Halton testi uygulanmıştır. İstatistiksel önemlilik için p0.05). Restorasyon grupları arasında yapılan değerlendirmelerde; grup 2'de grup 1'e göre zamanla yüzey pürüzlülüğünün, kenar ve yüzey renklenmesinin ve işlem sonrası hassasiyetin arttığı; yüzey parlaklığının ve retansiyonun azaldığı görülmüştür. Ancak bu değişim istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Her iki kompozit rezin materyalinin de sınıf II kavitelerin restorasyonunda klinik olarak kabul edilebilir ve benzer performans gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the two-year performance of two composite resins used in the restoration of posterior teeth applied either direct or indirect methods. Volunteers, who were patients of Hacettepe University School of Dentistry Department of Restorative Dentistry and had at least two class II caries in posterior teeth participated to the study. They were randomly divided into two groups: Microhybrid resin composite G-ænial Posterior (GC Europe, Leuven, Belgium) was applied to the first group with direct method and microhybrid resin composite GRADIA (GC Europe, Leuven, Belgium) was applied to the second group by indirect method. A total of 113 restoration in 41 subjects (age of 18-43),(24 women and 17 men) were evaluated 1 week after the placement of restorations (baseline), 6., 12., 18 and, 24. months according to the FDI (Fédération Dentaire Internationale, World Dental Federation) criteria. Data were evaluated with cross table and chi-square analysis. In chi-squre analysis, Fisher-Exact and Fisher-Freeman-Halton tests were used. SPSS 21.0 for Windows package software was used in all statistical analysis. The level of significance was set at p0.05). A decrease in surface lustre and retantion; and an increase in surface roughness, marginal and surface coloration and sensitivity were observed in group 2 but these changes were not significant (p>0.05). Both resin composite materials showed a similar and accepteble performance for the restoration of class II cavities.