İnmeli hastalarda modifiye kısıtlayarak – zorlayıcı hareket tedavisinin alt ekstremite fonksiyonları, denge, ambulasyon ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of modified constraint induced movement therapy on lower extremity function, balance, ambulation and quality of life in patients with stroke
  1. Tez No: 390274
  2. Yazar: SEVİM ACARÖZ CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı inme hastalarında nörofizyolojik temelli egzersiz yaklaşımının (kontrol grubu) ve modifiye kısıtlayarak zorlayıcı hareket tedavisinin (çalışma grubu) etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde olan, ilk defa inme geçirmiş, Brunnstrom alt ekstremite evrelemesi ≥3, fonksiyonel ambulasyon sınıflandırması ≥2 olan, inme sonrası 3-12 ayın geçtiği ve başka ek fiziksel veya nörolojik problemin olmadığı 30 hasta dahil edilmiştir. Hastalar rastgele randomizasyon yöntemine göre 2 gruba ayrılmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki hastalara 4 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 1 saat nörofizyolojik temelli egzersizler uygulanmış, sonraki 2 hafta, 5 gün, günde 2 saat olmak üzere çalışma grubuna modifiye kısıtlayarak zorlayıcı hareket tedavisi, kontrol grubuna ise nörofizyolojik temelli egzersizler uygulanmıştır. Fonksiyonel mobilite, yürümenin zaman ve mesafe parametreleri, yürüme hızı, postural simetri ve ağırlık aktarma simetrisi, motor fonksiyon, hastanın algıladığı iyileşme miktarı ve yaşam kalitesi tedavi öncesi, tedavi sonrası 4. haftada ve tedavi sonrası 6. haftada olmak üzere 3 kez değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda 4. ile 6. hafta ölçümleri arasında yürüme hızında, kadansta, sağlam taraf adım uzunluğunda, etkilenen taraf ayak açısında, adım simetrisinde, fonksiyonel dengede, postural ve ağırlık aktarma simetrisinde, iyileşme miktarı ve yaşam kalitesinde çalışma grubu lehine fark bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, inmeli hastalarda modifiye kısıtlayarak zorlayıcı hareket tedavisinin alt ekstremite fonksiyonunu, dengeyi, ambulasyonu ve yaşam kalitesini geliştirici etkisi vardır. Modifiye kısıtlayarak zorlayıcı hareket tedavisi inme rehabilitasyonu kapsamında alt ekstremite için yeni bir tedavi alternatifi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the effects of neurophysiological based exercise approach (control group) and modified constraint induced movement therapy (experimental group) in stroke patients. Thirty patients with stroke, who were 18 or above ages and had stroke first, brunnstrom lower extremity staging ≥3, functional ambulation classification ≥2, 3-12 months were passed after stroke, without any additional physical or neurological problem included into this study. Patients were divided into two groups according to randomization method. The exercises, which were based on neurophysiological approach applied to both groups during first 4 weeks, 3 days a week, 1 hour a day and than during the next 2 weeks, 5 days a week, 2 hours a day, modified constraint induced movement therapy was applied to patients in experimental group and exercises, which were based on neurophysiological approach was performed to patients in control group. Functional mobility, spatiotemporal parameters of gait, gait speed, postural symmetry and symmetry of weight bearing, motor function, the amount of improvement perceived by patients and quality of life were evaluated three times such as pre-treatment, in fourth week and post-treatment. As a result of the study, between at fourth week and at sixth week evaluations post-treatment were difference in the walking speed, the cadence, the non-affected side step length, the affected side foot angle, step symmetry, the functional balance, postural and weight bearing symmetry, the recovery amount and the quality of life increased more in the experimental group (p0,05). As a result, modified constraint induced movement therapy had enhancing effects on lower extremity function, balance, ambulation and quality of life in patients with stroke. Modified constraint induced movement therapy could be used as an new alternative treatment for lower extremity in the stroke rehabilitation.