Konjenital muskuler tortikollis ve ilişkili deformasyonel plagiosefalide ev programı ve fizyoterapi programının kontrol sıklığı açısından etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison the effectiveness control frequency of home program and physiotherapy on congenital muscular torticollis and deformational plagiocephaly
- Tez No: 390304
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA FATMA UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Konjenital muskuler tortikollis ve ilişkili deformasyonel plagiosefalide ev programı ve fizyoterapi programının kontrol sıklığı açısından etkinliğinin karşılaştırılması.. Yöntem: Çalışmanın katılımcıları yaşları sıfır-altı ay arasında değişen, baş tiltleri 5-20 derece arasında olan, ek sağlık problemi olmayan konjenital muskuler tortikollisli bebeklerdi. Çalışma üç gruptan oluştu; birinci ev programı grubu altı haftada bir, ikinci ev programı grubu haftada bir görüldü. Yumuşak doku mobilizasyon grubu ev programına ek olarak haftada üç gün yumuşak doku mobilizasyonu tedavisine alındı. Tüm gruplar pozisyonlama, germeyle birleştirilmiş tutuş teknikleri, germe ve kuvvetlendirme egzersizleri, çevresel düzenleme ve klasik masajda oluşan temel ev programıyla izlendi. Bebekler kapalı zarflı randomizasyona göre gruplara dağıtıldı. Başlangıçta, altıncı haftada, 12. haftada ve takipte 18. haftada bebekler, kas fonksiyon ölçeği, fotografik yöntemle baş tilti ve plagiosefalometrik değerlendirmeler, boyun normal eklem hareketleri (lateral fleksiyon ve rotasyon) ve plagiosefali şiddet ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison the effectiveness control frequency of home program and physiotherapy on congenital muscular torticollis and deformational plagiocephaly. Method: Babies with congenital muscular torticollis, aged between 0-6 months, who had a head tilt from 5 to 20 degrees and no other health problems were the participants of the study. The study included three groups; first home program group was seen once every six weeks, second home program group was seen once a week, the third group in addition to the home program also received soft tissue mobilization three times in a week. All groups received a baseline home program consisting of positioning, handling strategies plus stretching, stretching and strengthening exercises, environmental adaptations and classical massage. Babies were allocated to three groups by sealed envelope randomization. Babies were evaluated initially, at sixth weeks, at 12 weeks and follow-up at 18 weeks with muscle function scale, head tilt and plagioceplalometric assessments which included photographing method, neck normal range of motions (lateral flexion and rotation) and plagiocephaly severity scale.