Hemşirelerin duygusal emek, duygusal özyeterlik ve tükenmişlik düzeylerinin duygusal habitus bağlamında incelenmesi
The investigation of nurses' emotional labour, emotional self-efficacy and burnout levels in the context of emotional habitus
- Tez No: 390303
- Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Akgün, M. B., Hemşirelerin duygusal emek, duygusal özyeterlik ve tükenmişlik düzeylerinin duygusal habitus bağlamında incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Psikiyatri Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2015. Araştırma, hemşirelerin duygusal emek, duygusal özyeterlik ve tükenmişlik düzeylerinin duygusal habitus bağlamında incelenmesi amacıyla iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri'nin klinik ve klinik sorumlu hemşireleri oluşturmuştur. Araştırmanın ilk aşamasına katılan 350 hemşireye Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Duygusal Öz-Yeterlik Ölçeği (DÖYÖ), Duygusal Emek Ölçeği (DEÖ) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, hemşirelerin yüksek düzey“duygusal tükenme”, orta düzey“duyarsızlaşma”, düşük düzey“kişisel başarı hissi”yaşadıkları ve orta düzey duygusal özyeterlik algısına sahip oldukları saptanmıştır. Duygusal emek alt boyutları yüzeysel davranış ile duygusal çaba harcama ve duyarsızlaşma düzeyleri arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu, yüzeysel davranış ile duygusal tükenme arasında da benzer bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte duygusal özyeterlik algısı ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma arasında olumsuz, kişisel başarı hissi arasında ise olumlu yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca duygusal özyeterlik algısı ile derinlemesine davranış, duyusal çaba harcama ve gerçek duyguları bastırma arasında olumlu yönde bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Akgün, M. B., The investigation of nurses' emotional labour, emotional self-efficacy and burnout levels in the context of emotional habitus, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences Psychiatric Nursing Programme Doctoral Thesis, Ankara, 2015. This study was carried out in two stages with the purpose of the investigation of nurses' emotional labour, emotional self-efficacy and burnout levels in the context of emotional habitus. Clinic and chief nurses of Hacettepe University Hospitals constituted the population of this study. In the first stage of study; Nursing Information Form, Emotional Self-Efficacy Scale (SES), Emotional Labour Scale (ELS) and Maslach Burnout Scale (MBS) were applied to participating 350 nurses. According to findings of this study it was found out that nurses went through high level“emotional exhaustion”, medium level“depersonalization”, low level“personal accomplishment”and had medium level emotional self-efficacy sense. It was determined that there was a positively relationship between emotional labour and its sub-dimensions surface acting and emotional effort and depersonalization levels, also there was same relationship between surface acting and emotional exhaustion. Besides, it was determined that there was a negative relationship between emotional self-efficacy sense and emotional exhaustion and depersonalization but there was a positive relationship between personal accomplishment. Additionally, there was a positive relationship between emotional self-efficacy sense between deep acting, emotional effort and suppression of real emotions.