Damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerinin sürdürülebilir işletmecilik modeli; Konya ili örneği
The sustainable business model of sheep-goat breeders association; Case study of Konya province
- Tez No: 390335
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İşletmelerin faaliyetlerini yerine getirmelerinde ortak bir hedefe ulaşmalarında işletmecilik fonksiyonu olan yönetim son derece önemlidir. İnsan ve diğer işletme kaynaklarının planlanması, örgütlenmesi, yönlendirilmesi ve kontrol edilmesi sürecinde yönetim mutlak öneme sahiptir. Küçükbaş hayvancılık için yönetim söz konusu olduğunda ülkemizdeki en önemli organizasyon Koyun-Keçi Üreticileri Birliği'dir. 2006'dan sonra kurulmuş olan bu birlikler, işletmecilik fonksiyonlarının yerine getirilmesinde istenilen düzeyde etkin değillerdir. Bu çalışmanın hedefi Türkiye koyun-keçi sektörünün gelişmesine katkıda bulunacak şekilde sektörün strateji planının ortaya konulmasıdır. Çalışmanın amacı, Konya ili Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin teknik, ekonomik, sosyal ve çevresel yapısını işletmecilik açısından ortaya koymak ve işletmecilik fonksiyonlarının yerine yetirmesinde etkin bir eylem planını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Management is very important for enterprises in order to reach the objectives that profit, social responsibility, and sustainability. Human resources and the other resources planning, organization, control are some concepts of management. When management is issue for goat and sheep breeding, Sheep-Goat Breeding Association is main organization which established in 2006 in Turkey. The organization is responsible for management functions in the sector where not significant yet. The overall objective of this study is to help sheep – goat breeding sector via determinate strategic plan in Turkey. The aim of study is to investigate technical, economic, social, and environmental structure of Sheep-Goat Breeding Association in Konya with respect of management function in order to determinate significance management via survey of action plan