Biyorafineri ürünlerinin ekstrapolasyon uygulamaları yardımı ile teknolojik olarak değerlendirilmesi
Assessment of biorefinery products with extrapolation approach
- Tez No: 390363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH SONER ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, biyorafineri yöntemleriyle elde edilen kimyasallar, ekstrapolasyon yöntemlerinden Fisher-Pry modeli yaklaşımıyla incelenerek ileriye yönelik tahminlemeler yapılmıştır. Gelecek vaad eden bazı biyokimyasalların ve petrol kökenli kimyasalların dünya genelinde üretim miktarları ve pazar payları incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmada Fisher-Pry yöntemi uygulanmıştır. Sonra ki basamakta kullanılan matematiksel yöntem yardımıyla karşılaştırmalar yapılmış, biyo kökenli kimyasalların ne zaman pazar hakimiyeti sağlayacağı incelenmiştir. Yapılan araştırma ve uygulamalar sonucunda seçilen biyo kökenli kimyasallardan süksinik asitin 2021, furfuralın 2032, 1,3-propanediolün 2036 ve laktik asitin 2029 yıllarında kendi pazarlarında %100 hakimiyet sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the chemicals which were produced with biorefinery methods were analysed with the Fisher-Pry model approach which was one of the extrapolation methods and relevant projection studies have been made. Production amounts and market shares of biochemicals which have prosmising futures and petroleum variations were examined. According to the result of the researches among different forecasting methods, Fisher-Pry model was decided to be used. Later on, comparisons were done with the help of the decided mathematical method and the time of domination for the bio-sourced chemicals was examined. According to the results of the researches and applications, it has been forcast that the examined bio-sourced chemicals will overtake the market share with %100 in the next 6 to 10 years. The results of the research and applications of selected biobased chemicals, sussinic acid (2021), furfural (2032), 1,3-propanediol (2036) and lactic acid (2029) will have 100% of their market dominance.