Transglutaminaz ve yumurta albümini proteininin PSE hindi etinin jel karakteristiklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of transglutaminase and egg albumen protein on gel characteristics of PSE turkey meat
  1. Tez No: 390362
  2. Yazar: ÇİLEM PURMA ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MELTEM SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kanatlı sektöründe ciddi ekonomik kayıplara neden olan, kesim öncesi kısa süreli stres sonucunda ortaya çıkan PSE (soluk, yumuşak, su salan) sendromunun anlaşılmasıyla beraber, meydana gelen düşük kalite hindi etlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışma, iki farklı denemeden oluşmuş olup, I. denemede normal (NRM) ve PSE et kullanılan hindi jelleri iki farklı protein konsantrasyonunda (% 8. % 10) hazırlanmış, Mikrobiyal Transglutaminaz (MT-gaz) kullanımının jel karakteristiklerine etkileri incelenmiş olup, II. denemede ise MT-gaz, yumurta albümini (YA) ve bu iki katkının birlikte kullanımının sabit protein konsantrasyonunda (% 8) jel karakteristiklerine etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak protein konsantrasyonunun arttırılmasıyla daha sıkı ve kararlı jellerin oluşturulabildiği, MT-gaz (% 0.5) ilavesi ile bu özelliklerin geliştiği saptanmıştır. Protein oranı % 8 olarak sabitlenen jellere YA (% 2) ilavesi NRM jellerin daha gevşek ve yumuşak bir doku oluşturmasına, PSE jellerin ise kontrol grubuna benzer dokuda olmasına yol açmıştır. MT-gaz kullanımı her iki et kalitesinde de daha sıkı jellerin oluşumunu sağlarken, her iki katkının birlikte kullanımıyla özelliklerin en yüksek değerlere ulaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the poultry sector, with understanding of pre-slaughter short-term stress resulting from PSE (pale, soft exudative) syndrome, this study aimed to use the low quality turkey meats which cause serious economic losses, and is composed of two different trials. In the Ist trial normal (NRM) and PSE meats from turkeys are used to prepare gels with two different protein concentrations (8% , 10% ). The effects of use of microbial transglutaminase (MT-gase) on the gel characteristics were examined. In the IInd trial, the effects of MT-gase, egg albumen (YA), and the use of two additives together, on the constant protein concentration (8% ) gel characteristics have been studied. As a result, the more compact and stable gels can be formed by increasing the protein concentration and addition of MT-gase (5% ) and may result in better textural properties. The addition of YA (2% ) to the normal gels with a constant protein ratio of 8% , led to the formation of looser and softer gels, however in PSE gels with YA no significant differences were observed (P>0.05). The use of MT-gase gave rise to better textural parameters. With the use of both additives, the gels had the best results in texture parameters.