Isolation and identification of potential nisin-producing Lactococcus lactis spp. lactis
Potansiyel nisin üreten Lactococcus lactis spp. lactis'in izolasyonu ve tanımlanması
- Tez No: 390374
- Danışmanlar: Prof. Dr. ÖZLEM TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Peynir üretiminde belirli starter kültürler kullanılmaktadır. Bunlar çoğunlukla laktik asit bakterileridir (LAB). Lactococcus lactis spp. lactis Lactik Asit Bakterilerinden olup starter kültür olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Kuzey Irak, Duhok'ta evlerde yapılan bir tür peynirden nisin üreten Lactococcus lactis spp. lactis izole ve identifiye edilmiştir. Peynir örnekleri koyun, keçi ve inek sütünden yapılmıştır. Toplam 20 peynir örneğinden GM17 ve MRS 'e yapılan ekimlerde 100 şüpheli koloni elde edilmiştir. Bunlardan 39 tanesi Gram pozitif, kok ve katalaz negatif olarak belirlenmiştir. Nisin Lactococcus lactis spp. lactis tanımlanması 16S rRNA ve nisA geni ile yapılmıştır. İzolatlardan 22 tanesininde 16S rRNA ve nisA geninin bulunduğu belirlenmiş ve nisin üreten Lactococcus lactis spp. lactis olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Specially selected starter cultures are required to be used in cheese production industry. These starter cultures are mainly composed of Lactic Acid Bacteria (LAB), and it is important to identify novel LAB from traditional cheese. Lactococcus lactis spp. lactis is one of the important Lactic Acid Bacteria used as a starter culture. In this study potential Nisin-producing Lactococcus lactis spp. lactis were isolated and identified from home-made cheeses taken from different towns in Duhok province of Northern Iraq. The cheeses were manufactured from milk of sheep, goat and cows. A total 100 potential isolated strains were from 20 samples of home-made cheese using GM17 and MRS culture media, after Gram staining and catalase test, Only 39 pure isolates were sharing (gram-positive, cocci and Catalase negative) characteristics with small, raised and circular colony morphology, after excluding the strains with bacilli and coccobacilli shapes. For identification of potential Nisin-producing Lactococcus lactis spp. lactis colony PCR conducted for the potential strains based on two primers 16S rRNA and nisA gene. 22 isolates of the suspected strains were confirmed as Lactococcus lactis spp. lactis by detecting 16S rRNA and confirmed as potential Nisin-producing strains by detecting Nisin structural gene, nisA, in all 22 isolates.