Potential nutritive value, methane production and tannin contents of some tree leaves
Bazı ağaç yaprakların potansiyel besleme değeri, metan üretimi ve tanin içerikleri
  1. Tez No: 390373
  2. Yazar: HAWAR MAHER ZUBAİR ZEBARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı türün ağaç yapraklarının kimyasal kompozisyonuna, potansiyel besleme değerine olan etkisini belirlemektir. Tür, ağaç yapraklarının kimyasal kompozisyonuna ve potansiyel besleme değerine önemli derecede etkisi bulunmuştur. Ağaç yapraklarının protein içeriği 8.56 ile 19.63% arasında değişmiştir. Robinia pseudo acacia yaprağı en yüksek protein içeriğine sahip olurken Pistacia terebinthus ise en düşük protein içeriğine sahip olmuştur. En yüksek gaz üretimi Rhus cariaria yapraklarında olurken en düşük gaz üretimi Ceratonia silique yapraklarında bulunmuştur. Metan üretimi 1.69 ile 6.87 ml arasında değişmiş olup en yüksek metan üretimi Morus alba yapraklarında, en düşük metan üretimi Pistacia terebinthus yapraklarında olmuştur. Metan üretimi yüzde olarak 11.14 ile 18.68% arasında değişmiştir. Morus alba yapraklarından üretilen metan yüzdesel olarak en yüksek en düşük değer ise yine Pistacia terebinthus yapraklarında olmuştur. Ağaç yapraklarının metabolik enerji değerleri 5.53 ile 10.60 MJ /kg KM arasında değişmiştir. En yüksek metabolik enerji değerine Rhus cariaria yaprakları sahip olurken en düşük değere Ceratonia silique yaprakları sahip olmuştur. Ağaç yapraklarının organik madde sindirim dereceleri 41.16 ile 65.79% arasında değişmiş olup Rhus cariaria ağaç yaprakları en yüksek Pistacia terebinthus yaprakları en düşük değere sahip olmuştur. Bu çalışmanın sonucunda 10 ağaç yapragının kompozisyonuna ait çiftçilerin kullanabileceği bilgiler sağlamıştır. Bununla birlikte ağaç yaprakların gerçek besleme değerlerini belirlemek için in vivo denemelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of current study was to determine the effect of species on the chemical composition and potential nutritive value of tree leaves. The species has a significant effect on the chemical composition and potential nutritive value of tree leaves. The crude protein (CP) was ranged on average from 8.56 to 19.63%. The highest value of CP was recorded with Robinia pseudo acacia and the lowest value was recorded with Pistacia terebinthus. The highest value TGP content was obtained from Rhus cariaria and the lowest value TGP content was obtained from Ceratonia silique. Methane (CH4 ml) of leaves ranged from 1.69 to 6.87 ml. The highest value was recorded from Morus alba and the lowest value was recorded from Pistacia terebinthus. Methane production (CH4%) was ranged on average from 11.14 to 18.68%. The highest value of CH4 was recorded from Morus alba and the lowest value was recorded from Pistacia terebinthus. Metabolizable energy (ME) content of leaves was ranged from 5.53 to 10.60 MJ/kg DM. The highest value of ME was observed from Rhus cariaria and the lowest value was observed from Ceratonia silique. Organic matter digestibility (OMD) was ranged on average from 41.16 to 65.79%. The highest value OMD content was obtained from Rhus cariaria and the lowest value OMD content was obtained from Pistacia terebinthus. These results may offer good knowledge on the chemical composition and potential nutritive value of 10 plant species. However, more in vivo studies are required to determine the actual nutritive value of tree leaves for ruminant animals.