Kahramanmaraş ormanlarının orman ekosistemleri izleme programı kapsamında irdelenmesi
Evaluating forest in Kahramanmaraş city with respect to forest ecosystem monitoring program
  1. Tez No: 390382
  2. Yazar: YUNUS AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
1985 yılında Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) bir araya gelerek“Hava Kirliliğinin Ormanlar Üzerindeki Etkilerinin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Uluslararası İşbirliği Programı”nı kurmuştur. Bu program hava kirliliği ve asit depolamanın etkilediği ekolojik şartların, ormanlar üzerinde ne tür olumsuz etkiler bıraktığı ya da ne tür değişimlere sebep olduğunun belirlenmesi, neden-sebep ilişkisine dayalı olarak ormanlarda meydana gelen değişimlerin karşılaştırılabilir verilerinin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle 16 x 16 km'lik grid ağına tekabül eden ormanlık alanlarda Daimi Gözlem Alanları (DGA) oluşturulularak bu alanlarda 24 ağaç belirlenmekte ve her yıl bu ağaçlarda gerekli ölçümler yapılmaktadır. Bu çalışmada yukarıda sözü edilen program kapsamında, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğündeki DGA'larda 5 yıllık peryotta elde edilen çap artımı, göğüs yüzeyi ve yaprak kayıp oranları incelenmiştir. 5 yıllık peryotta çap artışına bağlı olarak göğüs yüzeylerinde de artış meydana gelmiştir. Yaprak kayıp oranı ile göğüs yüzeyi artımı arasında ters orantı olduğu tespit edilmiştir. Göğüs yüzeylerindeki artış genç meşcerelerde yaşlı meşcerelere göre daha fazla meydana gelmiştir. DGA'larda ölçülen bazı ağaçların çap değerlerinin 5 yıl önce ölçülen çap değerlerinden daha küçük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1985, United Nations Economic Commission for Europe has established International Co-operative Programme on Assessment and Monitoring of Air Pollution Effects on Forests (ICP Forests). With this program, it is aimed that determination of ecological conditions affected by air pollution and acid storage what kind of negative impacts on forest left or cause which changes on forests, and obtaining comparable data of occuring changes in forests based on cause-and-effect relationship. Permanent monitoring plots in forested areas corresponding to systematic transnational grid of 16 x 16 km are established. 24 trees are determined in each plots and every year required measurements are done on these trees. In this study in the extent of above mentioned program, diameter increment, basal area, leaf loss rate that obtained from permanent monitoring plots at Kahramanmaraş Regional Directorate of Forestry in 5 annual period have been examined. In 5 annual period depending on diameter increment, basal area also increased. It was found that an inverse relationship between basal area increment and the leaf loss rate. Incrase in the amount of basal area in young stands occured more than the older stands. In the permanent monitoring plots, diameters of some trees is smaller than diameteres of same trees at five years ago.