Yeni 2-(Benziliden-amino) Tiyofen-3-karbonitril türevlerinin sentezi
Synthesi̇s of new 2-(Benzi̇li̇dene-ami̇no) Thi̇ophene-3-carboni̇tri̇le deri̇vati̇ves
  1. Tez No: 390381
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada; yeni Schiff bazları olan 2-((2-hidroksi-3-metoksifenilimino)metil)-4-feniltiyofen-3-karbonitril ve 2-((2-hidroksi-3-metoksi-fenilimino)metil)-4-(naftalen-2-yl)tiyofen-3-karbonitril sentezlenmiştir. Bu kapsamda aril metil ketonlardan başlanılarak 2-aminotiyofen türevleri bir dizi reaksiyon sonucunda sentezlenmiştir. Elde edilen primer aminlerin 2-hidroksi-3-metoksi-benzaldehit ile reaksiyonu sonucu yeni Schiff bazları elde edilmiş ve yapıları 1H NMR, 13C NMR, IR, UV-Vis gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Schiff bazı, aril metil keton, 2-aminotiyofen, primer amin.
Özet (Çeviri)
SYNTHESİS OF NEW 2-(BENZİLİDENE-AMİNO) THİOPHENE-3-CARBONİTRİLE DERİVATİVES ABSTRACT In this study, the new Schiff bases; 2-((2-hydroxy-3-methoxyphenylimino)methyl)-4-phenylthiophene-3-carbonitrile and 2-((2-hydroxy-3-methoxy-phenylimino) methyl)-4-(naphthalen-2 yl)thiophene-3-carbonitrile were synthesized. In this context, by starting from the aryl methyl ketones, 2-aminothiophene derivatives were synthesized following a series of reactions. The resulting primary amines by reaction with 2-hydroxy-3-methoxy-benzaldehyde were obtained new Schiff bases. New schiff bases structure were illuminated using a spectroscopic methods such as 1H NMR, 13C NMR, IR, UV-Vis. Key words : Schiff base, aryl methyl ketone, 2-aminothiophene, primary amines. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı, Mart / 2015 Supervisor: Prof. Dr. Ferhan TÜMER