Acer undulatum Pojark'un tohum özellikleri
Seed characteristics of Acer undulatum Pojark
- Tez No: 390383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Acer undulatum Pojark, Türkiye'de sadece Muğla ilçesi Babadağ bölgesinde yetişen küçük, yavaş büyüyen endemik bir ağaçtır. Bu ağaç 1400 m ve 1800 m arasındaki rakımlarda, çoğunlukla batıya bakan ve sarp yamaçlarda büyür. Tohum (Samara) 15 Ekim 2013'de ağaç üzerinden toplandı. Laboratuarda tohumlar samaralardan çıkarıldı. Bu samaralar ve içinden çıkarılan tohumların morfolojik özellikleri sırasıyla 50 ve 100 örnek kullanılarak ölçülmüştür. Tohumlar ve samaraların uzunluk, genişlik ve kalınlıkları sırasıyla şöyle bulunmuştur; tohum, 4.86 mm, 3.07 mm, 2.82 mm; samara, 23.83 mm, 12.50 mm, 4.88 mm. Tohumun ve samara (meyve) nin 1000-tane ağırlığı 18.69 g, 8.55 g olarak belilenmiştir. Tohumlar 20 ˚C'de yapılan çimlenme testleri öncesinde 0, 4, 8, 10 ve 12 haftalık süreler boyunca (+4 ˚C'de) katlama işlemine tabi tutulmuştur. A. undulatum tohumu fizyolojik dormansi sergilemiştir ve dormansinin giderilmesi için yaklaşık 10 haftalık soğuk katlama işlemi gerekmektedir. En yüksek çimlenme yüzdesi, 10 haftalık katlama sonrasında % 57.3 olarak gerçekleşmiştir. Tohumun nemi % 4.6'e indirilerek 3 ay saklanması neticesinde çimlenme yüzdesi % 10.0'a gerilemiştir. Endemik A. undulatum ağacının tohumları hava kurusu nem içerikleri ile kurutularak tohum bankalarında saklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Acer undulatum Pojark is a small, slow growing endemic tree in Turkey, growing only in Babadağ region of Muğla district. It extends at altitudes of between 1400 and 1800 m and mostly nearby on western aspects and precipitous slopes. The samaras were collected on October 15, 2013. The seeds were extracted from the samaras in the laboratory. Morphological characteristics of samaras and seeds were measured by using 50 and 100 samples. The length, width and thickness of seeds and samaras and 1000 seed – samara weights were found to be 4.86 mm 3.07 mm, 2.82 mm, 23.83 mm, 12.50 mm, 4.88 mm and 18.69 g, 8.55 g, respectively. The seeds were subjected to 0, 4, 8, 10 and 12 weeks of prechilling at (+4 oC) duration before the germination tests at 20 oC. The seed of A. undulatum exhibited physiological dormancy and ten weeks of prechilling significantly promoted germination for dormancy removal. The maximum germination percentage was 57.3 % after the 10 weeks of prechilling. The seed was dried to (4.6 % moisture content) and stored for three months lost the germination capacity significantly and only 10.0 % GP was obtained. The seed of this endemic tree should be stored in seed banks for ex situ conservation.