Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda cerrahi operasyonla elektronik marka takılması ve farklı iyileştirme yöntemleri
Installation transmitter electronics with surgery and different healing methods on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 390384
  2. Yazar: MEBRURE DAMLA KILAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİKAİL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, Gökkuşağı alabalığa (Oncorhynchus mykiss), ötenaziye başvurmadan cerrahi operasyonla elektronik marka (radio tag) yerleştirilmesi ve sonra ensizyon bölgesinin antibiyotik, dezenfektan ve su geçirmez bant kullanılarak iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Cerrahi operasyonun uygulandığı 250-300 gr ağırlığındaki 48 adet Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) laboratuvar ortamında, 500 litrelik 6 adet tanka bırakılmıştır. İyi bir havalandırma ve sürekli filitrasyon yoluyla tanklardaki suların oksijeninin 8 - 10 ppm ve sıcaklığının ise 10 – 12 °C'de olması sağlanmıştır. Bir gün süre ile aç bırakılan alabalığa 0,4 ml/L 2-fenoksietanol ile banyo şeklinde anestezi uygulanmıştır. Balık; aseptik koşullar altında, azami özenle hazırlanmış olan operasyon masasına sırt üstü yerleştirilmiş ve balığın ağzına bir hortum ile 0,2 ml/L 2-fenoksietanol içeren anestezik madde ile sürekli su verilmiştir. Balığın anüse yaklaşık 7 cm, ventral yüzgeçe 3 cm, pektoral yüzgeçe 2 cm, operkuluma 5 cm, olacak şekilde 3 cm uzunluğunda ensizyon; tam karın boşluğu üzerine gelecek şekilde steril sivri uçlu bistüriyle bir punksiyon ve bunu izleyen bir ensizyon yapılarak deri, deri altı bağ dokuları ve kas tabakaları açılmıştır. Elektronik marka (radio tag) karın boşluğuna yerleştirilmiştir. Daha sonra bu ensizyon bölgesine ameliyat iğnesiyle 3 dikiş atılmıştır. Herhangi bir enfeksiyona karşı balığı korumak amacıyla tüm antisepsi kuralları uygulanmıştır. Balıkların ensizyon bölgesini iyileştirmek amacıyla penisilin, dezenfektan, su geçirmez bant, penisilin+su geçirmez bant ve dezenfektan+su geçirmez bantlar kullanılmıştır. Ameliyattan sonra balıklar anesteziden çıkarmak için tekrar tanka bırakılmıştır ve normal vitalitesine kavuşturulmuştur. Elektronik marka (radio tag) balığın iç organlara zarar vermeden karın boşluğuna başarılı şekilde yerleştirilmiştir. Ameliyat bölgesinin tamamen iyileşmesi penisilin+ su geçirmez bant grubunda 10. gün; penisilin, dezenfektan ve dezenfektan+ su geçirmez bant gruplarında 15. gün; kontrol grubunda ise 20. günde görülmüştür. Bu araştırmanın, balıklarda ileride yapılabilecek cerrahi müdahalelerde, özellikle de iç organ biyopsisinde çok önemli katkısının olacağı ortaya konulmuştur. Ayrıca balıkların ensizyon bölgesini iyileştirmede ilk kez antibiyotik, dezenfektan ve su geçirmez bantlar kullanılmıştır. Bu çalışma sonuçları Mersin balıklarında cinsiyet ve cinsi olgunluk belirlemede kullanılan operasyon çalışmaları ve göç eden balıkların; göç yolları, göç zamanları, habitat seçicilikleri, üreme alanları, üreme biyolojileri gibi elektronik marka (radio tag) çalışmalarında çok önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to install electronic transmitters (radio tags) with surgical operation without resorting to euthanasia and after the incision to Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and to heal by using waterproof tape and disinfectant, antibiotic. Fourty eight rainbow trouts about 250-260 g were used in the surgery operations and then were placed in six tanks with 500 lt volume under laboratory condition after the surgery. The tank water was kept in suitable temperature (10-12 ºC) and dissolved oxygen (8-10 ppm) with a well aeration and continuously cooling. Fishes were anaesthetized with 0,4 ml/L 2- phenoxyethanol by bath method after they were starved for a day. The continuous water containing anesthetic 0.2 ml / L 2-phenoxyethanol were given to the mouths of fishes with a hose. Fish anus to about 7 cm, ventral fins 3 cm, pectoral fins 2 cm, operculum 5 cm, so that the incision 3 cm long; puncture of a sterile scalpel sharp on the full abdominal cavity facing and made an incision by followed were opened muscle and layers subcutaneous connective tissue, skin. Electronic transmitter (radio tag) was inserted into the abdominal cavity. Then of the incision was discarded 3 of the operation sewing needle. All antiseptic rules to protect the fish against any infection were applied. The purpose of the incision fish was used to heal of penicillin, disinfectants, waterproof tape, disinfectant +waterproof tape and pensile the + waterproof tapes. After surgery, the fish have been left to the tank to remove the anesthetized and restored to its normal vitality. Electronic transmitter (radio tag) was placed successfully into the abdominal cavity without damaging the fish's internal organs. Complete healing of surgical was observed in 20 days in the control group not given anything; 15 days group at penicillin, in disinfectants and disinfectant + waterproof tape; 10th day of the pensile + waterproof tape group. This research demonstrated that surgery can be done in the future fish, in particular the internal organs of the biopsy has demonstrated to be contribution to a very important. Also fish was used antibiotics, disinfectants and waterproof tapes for the first time in the improvement of the incision. The results this study used of the operations work in the sex determination and sex of mature fish myrtle and migratory fish; electronic transmitter (radio tag) such as reproductive biology, migration, migration time, habitat selectivity, breeding areas, will provide a valuable contribution to their work.