Yöresel Adıyaman peynirinin kimi özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A survey on the local Adıyaman cheese in order to specify some of its qualities
- Tez No: 390394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Adıyaman ilinde inek, keçi, koyun ve karma sütleri kullanılarak farklı köylerde üretilip satışa sunulan Adıyaman peynirinin geleneksel yöntemlerle üretimi hakkında bilgiler verilmiş, peynirlerin karakteristik bazı özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada şehir merkezinde ve köy pazarından satışa sunulan bu türden toplam 15 adet peynir örneği alınmış, örnekler soğuk zincirde laboratuara getirilmiş ve analiz süresince +4°C' de bekletilmiştir. Deneme iki tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda Adıyaman peynirlerinden elde edilen ortalama değerler şöyledir; kuru madde %52.65, yağ %22.71, kuru maddede yağ %43.30, protein % 20.13, titre edilebilir asitlik laktik asit cinsinden %0.49, pH 5.13, tuz %4.51, kuru maddede tuz %8.58, kül % 2.93, kuru maddede kül %5.60 olarak belirlenmiştir. Çalışmanın dayandırıldığı amaçlar, Adıyaman peynirinin diğer geleneksel ve yöresel peynir çeşitlerinden ayırt edici özelliklerini ortaya koymak, farklı hayvan sütleri ile üretilen bu peynir tipinin karakteristik bazı niteliklerini karşılaştırmak, sonraki adımda ise; endüstriyel boyutta standart bir ürün geliştirme çabalarına ve Türk Patent Enstitüsü nezdinde kent adına yapılacak ürün tescillendirme çalışmalarına ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to give information about the traditional methods used during the production of Adıyaman Cheese which is sold in the markets after being produced in different villages by using milk of cow, goat, sheep or mixed milk and determine some certain characteristics of these cheeses. In the study, 15 samples of this type of cheese sold in the markets in city centre and villages were taken, then they were brought to the laboratory through cold chain and they were kept at 4°C during the analysis. This procedure is used twice in the experiment. According to the results, average values are as follows: %52.65 dry matter content, %22.71 fat content, %43.30 fat in the dry matter content, %20.13 protein, %0.49 titretable acid as lactic acid, pH 5.13, %4.51 salt, %8.58 salt in the dry matter content, %2.93 ash, %5.60 ash in the dry matter content. The aims of this study are to define the distinctive properties of Adıyaman cheese when compared to other traditional and regional cheese types; compare cheracteristics of this cheese type which is produced from milk of different animals; and then shed light on the attempts to develop a standardized industrial product and to register a product in the name of the province by Turkish Patent Institute.