Yeni furanon bileşiklerinin aminler ile reaksiyonları
Reactions of new furanone compounds with amines
  1. Tez No: 390413
  2. Yazar: NAZLIHAN AKYOL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAÇMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, başlangıç bileşiği olarak iki yeni furan-3-on türevi (NF, 2) sentezlendi. Furan-3-on bileşiklerinden biri ile (2a) bazı aromatik amin ve diamin türevlerinin reaksiyonları optimum koşullar altında gerçekleştirildi ve on adet yeni pirrol-3-on türevi bileşikler (2a1-2a10) elde edildi. Metot Würtz-Wittig reaksiyonu ve Michael Katılması yöntemlerini içermektedir. Sentezlenen yeni bileşiklerin yapıları elementel analiz, IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları yardımıyla aydınlatılmıştır. Sonuçlar, reaksiyonlarda kullanılan nükleofillerin ve sentez edilip kullanılan substratların yapı ve özellikleri yönünden mukayeseli olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two novel compounds as starting furan-3-one derivative (NF, 2) have been synthesized. With one of the furan- 3-one compound (2a) reaction of certain aromatic amine and diamine derivative was carried out under optimal conditions and ten new pyrrole-3-one derivative compounds (2a1-2a10) were obtained. The method is contanied in Würtz - Wittig and Michael Addition reactions. The structures of these newly synthesized compounds were determined by the result of elemental analysis, IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectra. The effects and the behaviors of the nucleophiles and the news substrate in this reaction were discussed comparably according to their properties and structures.