Hata türü ve etkileri analizi yöntemine gri teori yaklaşımının uygulanması
Grey theory approach implementation to failure modes and effect analysis
- Tez No: 390426
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) bir ürün ve/veya prosesin varolan ve/veya potansiyel hatalarını ve bunların sonucu ortaya çıkabilecek etkilerini tanımlamak, değerlendirmek, sözkonusu hataların ortaya çıkmasını önleyecek faaliyetleri belirlemek için kullanılan bir mühendislik yaklaşımıdır. Geleneksel HTEA kullanılarak riskler tamamen farklı olmasına rağmen aynı Risk Öncelik Sayısı (RÖS) değerleri elde edilebilir. Bu durumda; sistem için çok önemli bir hata türünü ihmal ederek kaynak ve zaman israfına neden olunabilir. Bir diğer eksiklik ise Geleneksel HTEA'nın, şiddet, olasılık ve saptanabilirlik faktörleri arasındaki göreceli ilişkiyi ihmal edip bunların aynı öneme sahip olduğu varsayılarak hareket edilmesidir. Geleneksel HTEA'nın bu eksikliklerini ortadan kaldırmak için farklı bir yaklaşım önerilebilir. Bu yaklaşımda bulanık kurallar kullanılarak özellikle de farklı risklere sahip olmalarına rağmen aynı RÖS değerlerine sahip hata türleri sıralanabilir. Daha sonra analiz genişletilerek şiddet, olasılık ve saptanabilirlik faktörlerine ağırlıklar verilerek durulaştırıcı dilsel terimler ve gri ilişkiler analizi kullanılır. Gri teori; sistem davranışlarını, ilişkiler analizini ve modellemeyi kullanarak tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca yeterli olmayan bilgilerden yararlanarak karar verme süreciyle de ilgilenir. Bu çalışmada üretimde ortaya çıkan proses kalite hatalarının gri teori yaklaşımı ile öncelikleri belirlenerek HTEA ile ortadan kaldırılması veya minimize edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Failure Mode and Effects Analysis is a documentation methot to clarify, investigate, evaluate and prevent potential failures and effects of product or process. However, all risk are different, same RPN value may be Calculated with using traditional FMEA. In these situations, system may leave out important failure mode and therefore we may faced with time and money loss. On the other hand, another lackness of traditional FMEA is ignoring connection between probability, severity and detection and accepts all factors are same. To prevent all lackness of traditional FMEA, any approach shall be offered. In this approach a sequence between failures with implementing fuzzy rules to failure modes especially that have different risks but have same RPN values. After that, analysis will be extend with giving weight to probability, severity and detection values with linguistic terms and grey analysis. Grey Theory aims forecast with using system behaviors, relationship analysis and modelling. Addition of this, Grey Theory aims deciding process with taking benefits of insufficent informations. In this project, in production, reducing failures, clarifying priority of process quality failures with grey theory approach and studying with FMEA, was targeted.