Sülünlerde yumurta verimi, yaş ve kuluçka özellikleri arasındaki ilişkiler
The relationships between egg production, age and hatching traits of pheasants
- Tez No: 390473
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma doğal şartlarda üretim yapılan sülünlerde yaşa ve mevsimsel değişikliklere bağlı olarak, yumurta verimi, kuluçka sonuçları ile embriyo ölümlerindeki değişimleri ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun-Gelemen Sülün Üretme İstasyonunda gerçekleştirilmiştir. İşletmede Macar (Halkalı) ve Yerli (Kafkas) sülün genotiplerinden köken alan 114 erkek ve 800 dişi (1♂:7♀) damızlık sülün başlangıç materyali olarak kullanılmıştır. Yumurtlama dönemi 45 haftalık yaşta Mart ayı sonunda başlamış ve 16 hafta sürdürülmüştür. 60 haftalık yaşta biten (Temmuz) yumurtlama döneminde yumurta verimleri günlük olarak kaydedilmiş ve haftalık olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen yumurtaların kuluçkalık özellikte olanlarından yumurta ağırlıkları alınmış, haftada bir defa olmak koşuluyla toplam 9 kuluçka işlemi gerçekleştirilmiştir. Kuluçkada döllülük oranı, çıkış gücü, kuluçka randımanı gibi özelliklere ilave olarak civciv ağırlıkları, çıkış olmayan yumurtalarda erken, orta, geç dönem embriyo ölümleri ile kabuk altı embriyo ölümleri belirlenmiştir. Yumurtlama periyodu sonu erkek ve dişi canlı ağırlıkları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how serious the production problems are; such as egg production, fertility, hatchability and embriyonic mortality, depending on the different weeks of age and seasonal changes. Our research has been carried out in Samsun-Gelemen Pheasant Breeding Station. The breeding pheasants that are used in the farm are made up of 114 male and 800 female pheasants (1♂:7♀), having Hungarian and Caucasian genotypes. During the of egg-laying period, lasting for 16 weeks, which is from the end of March (at the age of 45 weeks) to the middle of July (at the age of 60 weeks), egg production was recorded daily, and it was evaluated once a week and nine times totally.