Lipaz ve proteaz enzimleri katkılı yemlerin çipura (Sparus aurata, linnaeus 1758)'ların gelişme performansı, vücut kimyasal kompozisyonu ve sindirim enzimlerine etkisi
Effect of dietary lipase and proteaz supplementation on growth performance, and body composi̇ti̇on and digestive enzyme activities in gilthead sea bream (Sparus aurata linnaeus 1758)
  1. Tez No: 390498
  2. Yazar: FİLİZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TAŞBOZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma 2 denemeden oluşmuştur. Denemelerde lipit oranı %14 - % 22 olan ve protein oranı %40 - % 50 olan yemlere farklı seviyelerde lipaz ve proteaz (0.5, 1, 1.5 ve 2 g/kg yem) enzimleri ilavesinin çipuraların (Sparus aurata), büyüme performansı, sindirim enzimleri aktivitesi ve vücut kimyasal kompozisyonlarına etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, (ortalama başlangıç ağırlıkları 7.72±0.05 g olan) herbir tanka (450L) otuzbeş adet çipura yavrusu 3 tekerrürlü olacak şekilde stoklanmış ve deneme 60 günlük bir peryotta sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is composed by two experiments. Nutrition trials were carried out to investigate the effects of inclusion of lipase and protease enzymes (0.5, 1, 1.5 and 2 g/kg diet) at different dietary lipid levels (%14 and %22) and different protein levels (%40 and % 50) on growth performance, feed utilization body composition, digestive enzyme activity of fingerlings gilthead seabream (Sparus aurata). Thirty-five gilthead sea bream juveniles (average body weight was 7.72±0.05 g ) were stocked into each tanks (450 L) as triplicate and experiments lasted for 60 days.