Zaman serileri analizinde hodrick prescott filtresinin yeri ve Türkiye'nin GSYH verileri için uygulaması
The hodri̇ck prescott fi̇lter i̇n ti̇me seri̇es analysi̇s and an appli̇cati̇on for Turkey's gdp data
- Tez No: 390499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDİDE REZAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Zaman Serisi Analizine ilişkin temel açıklamalar ile Zaman Serisi Analizindeki zaman serisi bileşenleri ve zaman serisi düzgünleştirme yöntemleri tanıtılmıştır. Ayrıca çalışmamızda, literatürde bir zaman serisi bileşeni ayrıştırma yöntemi olan HodrickPrescott yöntemi çeşitli açılardan incelenerek yöntemde yer alan düzgünleştirme parametresinin seçimi üzerine karşılaştırma analizi yapılmaktadır. HP filtresi kısaltmasıyla anılan Hodrick Prescott yöntemi, İş Çevrimleri Analizinde konjonktürel dalgalanmalardan arındırılma işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.Ayrıca, istatistiksel bir yöntem olan filtre içerisinde yer alan düzgünleştirme parametresinin tahmin edilmesi ülkemiz için yapılan makroekonomik çalışmalarda önem arz etmektedir. Ancak, bahsedilen parametre değeri, farklı ülkelerin ekonomik verileriyle hesaplandığından ülkemiz verileri için doğru parametre değerinin araştırması devam etmektedir. Bu ihtiyaç göz önünde bulundurularak bu çalışmada Türkiye örneği için yapılan HP Filtresi düzgünleştirme parametresi tahminlerine ilişkin yeni yorumlar getirilmiştir. Ayrıca çalışmamızda, literatürde yer alan bazı benzer filtrelemeyöntemleri ile HP Filtresi arasındabir karşılaştırma da yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic definitions related with Time Series Analysis, the components of time series and smoothing methods used in time series analysis have been introduced in this study. The main goal of this study, in fact, is to discuss Hodrick Prescott Filter, which is a decomposition method for the components of a time series, in a variety perspective and to present a comparative study on the choice of the smoothing parameter in the method. Hodrick Prescott Method, referred to by the abbreviation HP, is often used to decontaminate the time series from the conjectural cycles in Business Cycles analysis.It is an essential issue to estimate the smoothing parameter in the macroeconomic analyses in our country. However, it can be problematic or unrealistic for our country data to use the proposed values for this smoothing parameter since have been calculated for the different growth countries data. That means there is a need to adjust this parameter. Regarding this need, we present new interpretations on the estimated parameter of HP filter for the case of Turkey. In addition to this work we provided a comparative results between HP and some similar filtering methods proposed in literature