Tekirdağ ilinde bir kamu entansif süt sığırcılığı işletmesinde yetiştirilen siyah-beyaz alaca süt sığırlarının, süt ve döl verimi karakteristikleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 39050
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. İHSAN SOSYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
5- ÖZET Bu çalışmada Tekirdağ İli, İnanlı Tarım işletmesi'nde yetiştirilen Siyah Alaca sığırlara ait 1979- 1989 yıllarını kapsayan, 108 bireysel verim kartı kul lanılmıştır. Bu amaçla 349 laktasyön verim kaydı,- 122 yıllara göre kuruda kalma süresi, 123 laktasyön sırasına göre kuruda kalma süresi, 99 yıllara ve doğum sırasına göre gebelik başına aşım, 46 yıllara göre servis periyodu, 47 laktasyön sırasına göre servis periyodu, 81 doğum sırasına göre gebelik süresi. 80 doğan buzağının cinsiyetine göre gebelik süresi, 106 ilkine doğurma yaşı ve 232 iki doğum arası süreyi kapsayan kayıtlardan yarar lanılmıştır. İşletmede, günlük kontrol süt verim ortalaması, Mayıs ayında en yüksek (1 1.909 ± 0.23) düzeye ulaşmakta. Eylül ayında ise en düşük seviyeye (8.473 ± 0.30) inmektedir. Laktasyona başlama ayı itibariyle 305 günlük süt verim ortalaması, en yüksek Temmuz ayında (3508.343 ± 175.72), en düşük ise Ağustos (2728.6923 ± 217.93) ayındadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The total 108 of Indivudual production and reproduction record charts of cows raised at tnanali State farm located in Tekirdağ province are used in this study. The 349 lactation yields 122 dry period lengths grouped as years, 123 dry period lengths grouped as age. 99 number of insemination for per conception grouped as years and ages. 46-47 open day period lengths grouped years arid ages respectively; 81-80 length of gestation period grouped as age of cow and sex of calf borne respectively. 106 ages at first calving and 232 calving intervals were examined. The highest (3508.343 ± 175.72) and lowest (2728.6923 ± 217.93) lactation yield were taken from the lactation started in July and August respectively.