Sendika içi demokrasi: Kamu sendikaları ile işçi sendikalarının karşılaştırılması Tekirdağ ili örneği
Democracy in the trade union: Comparison of public unions and labor unions sample of Tekirdağ province
- Tez No: 530980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmada, sendika içi demokrasi açısından kamu sendikaları ile işçi sendikaları arasında bir karşılaştırma yapmak ve aralarındaki benzerlik ve/veya farklılıkları saptamak amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 7 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formunda yer alan sorular, Tekirdağ ilinde şubesi bulunan 15 kamu ve işçi sendikasının üyeleri arasından rassal olarak seçilen; 18 kamu sendikası üyesi ve 12 işçi sendikası üyesine yöneltilmiştir. Mülakat çözümleme anahtarına içerik analizi yöntemi uygulanmış ve elde edilen veriler yorumlanmıştır. İşçi sendikası üyelerinin kamu sendikası üyelerinden daha erken evrelerde sendikalaştıkları ancak sendikal faaliyetlere kamu sendikası üyelerinin işçi sendikası üyelerinden daha fazla katılım sağladığı, her iki tür sendikanın da üyelerinin sendika lider ve temsilcileri ile sık sık iletişim kurabildikleri ve demokrasiyi özgürlük olarak algıladıkları yorumları yapılabilir. Aynı zamanda, işyeri sendika temsilcilerinin göreve geliş biçimlerinin demokratikliği konusunda işçi sendikası üyelerinin kamu sendikası üyelerinden daha ilgili olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, işçi sendikalarının organlarında uzun yıllar aynı kişilerin görev aldığı ve üyelere sendika organlarında görev alma şansı verilmediği, işçi sendikası yöneticilerinin işyeri sendika temsilcilerinin seçimi noktasında anti-demokratik davranışlarda bulunabildikleri yorumları da yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make a comparison between public unions and labor unions in terms of union democracy and to determine the similarities and / or differences between them. In this context, the questions in the semi-structured interview form consisting of 7 questions were directed to 18 public union members and 12 labor union members randomly selected among 15 public and labor union members with branches in Tekirdağ. Content analysis method was applied to the interview analysis key and the data obtained were interpreted. It can be said that members of the labor union are unionized earlier than members of the public union, but trade union activities participate are more than the members of the labor union members of the public union, both of which are members of the trade union, who are often able to communicate with the union leaders and their representatives, and perceive democracy as freedom. At the same time, it can be said that Labor union members than the members of the public union are more concerned about the democratization of the workplace union representatives. However, it can also be interpreted that the same persons have taken part in the organs of trade unions for a long time and that members are not given the chance to take part in union bodies, and that trade union executives are able to conduct undemocratic behaviors in the selection of workplace union representatives.