Tekirdağ ili arıcılık sektörünün yapısısal özellikleri ve yetiştiricilik faaliyetleri üzerine bir anket çalışması
Survey study on the structural characteristics and breeding activities of the Tekirdag provincial beekeeping sector
  1. Tez No: 752825
  2. Yazar: TEMİR MAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YENİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ülkemizdeki arıcılık faaliyetleri içerisinde önemli yeri olan Tekirdağ ilinde arıcılık yapan işletmelerin mevcut durumunu saptamak ve sorunlarına çözüm üretmek amacıyla anket yoluyla bu çalışma yürütülmüştür. Çalışma sonucunda; arıcıların eğitim düzeyinin yüksek ve arıcılık yapma yaşının gençleşme eğiliminde olduğu, arıcıların %45,9 düzeyinde asıl meslek olarak yaptığı saptanmıştır. Arıcıların mekanizasyon kullanımı, arı ürünleri çeşitliliği, ana arı yetiştiriciliği, varroa ile mücadele konularında oldukça başarılı olduğu, ancak zirai mücadele ilaçları ve küresel iklim değişimi konuları bağlamında arı ölümleri yaşadıkları belirlenmiştir. Arı besleme konusunda ve polenin kolonideki önemi gibi konularda bilinçli oldukları görülmüştür. Elde edilen tüm veriler bir arada değerlendirildiğinde Tekirdağlı arıcıların ülkemizin diğer yörelerindeki arıcılara göre yeniliklere açık olduğu, ekonomik faaliyet anlamında arıcılık yaptığı saptanmıştır. Ancak bölgede yaşanan pek çok arıcılık sorununun aynı zamanda ulusal arıcılık sorunları olduğu da görülmektedir. Amaca ulaşmak için ülkesel bazda eğitim ve yayım çalışmaları düzenlenerek eksik ve hatalı olunan noktalarda çalışma yürütülmelidir. Özellikle hastalık ve parazitlerin baskın olduğu arı sağlığı konusunda konu uzmanlarınca en kısa zamanda araştırma çalışmalarına başlanılmalıdır. İlgili kamu kurum ve kuruluşları harekete geçirilerek zirai mücadele ilacı kullanım şekli konularında bitki yetiştiricisi ile arıcıyı ortak paydada buluşturup sonuca ulaştıracak yasal yaptırımlar ve uygulamalar başlatılmalıdır
Özet (Çeviri)
This study was carried out by means of a questionnaire in order to determine the current situation of the beekeeping enterprises in Tekirdağ, which has an important place in beekeeping activities in our country, and to find solutions to their problems. In the results of working; It has been determined that the education level of beekeepers is high and the age of beekeeping tends to be younger, and 45.9% of beekeepers do it as their main occupation. It has been determined that beekeepers are quite successful in the use of mechanization, diversity of bee products, queen bee breeding, fight against varroa, but they experience bee deaths in the context of pesticides and global climate change. It has been observed that they are conscious about bee feeding and the importance of pollen in the colony. When all the data obtained are evaluated together, it has been determined that the beekeepers from Tekirdağ are open to innovations compared to the beekeepers in other regions of our country, and they do beekeeping in terms of economic activity. However, it is seen that many beekeeping problems in the region are also national beekeeping problems. In order to achieve the goal, training and extension studies should be organized on a national basis and studies should be carried out on the missing and faulty points. Research studies should be started as soon as possible by subject experts, especially on bee health, where diseases and parasites are dominant. Relevant public institutions and organizations should be mobilized and legal sanctions and practices should be initiated to bring plant breeders and beekeepers together on a common ground on the use of pesticides.