X, Y ve Z kuşağı sağlık çalışanlarının iş hayatı ve kişilik özelliklerinin mesleki tükenmişlik düzeyine etkisi. Bir kamu hastanesi örneği, Tekirdağ.
The effect of work life and personality characteristics of generation X, Y and Z healthcare workers on the level of occupational burnout. An example of a public hospital, Tekirdağ.
- Tez No: 934735
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Değişen dünya düzeninde yaşanılan her dönemde teknolojik, ekonomik, sosyal, siyasal ve toplumsal değişimler yaşanmaktadır. Yaşanan bu değişimler benzer yıllarda dünyaya gelen bireyleri, benzer şekilde etkileyerek, aynı tutum ve davranışları göstermelerine sebep olmaktadır. Bu da kuşak kavramını ortaya çıkarmaktadır. Tüm sektörler olduğu gibi sağlık sektöründe de bu kuşaklar bir arada çalışarak, sağlık hizmeti vermektedir. Bu araştırmanın amacı; Tekirdağ ilinde bulunan bir Kamu Hastanesinde sağlık hizmet sınıfında görevli sağlık çalışanlarının ait olduğu kuşakların kişilik ve iş hayatı özelliklerinin mesleki tükenmişlik düzeyine etkisinin araştırılmasıdır. Kesitsel türde olan araştırmanın evrenini Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesinde sağlık hizmeti sınıfında görevli sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmayla ilgili gerekli etik kurul izinleri alınmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturacak kişi sayısı %95 güven aralığında, 0,5 standart sapma ve %5 yanılma payı şeklinde alındığında en az 392 olarak hesaplanmış; ön denemesi de yapılarak 18 yaş üstü 416 yetişkin birey ile tamamlanmıştır. Veri toplamak amacıyla Sosyodemografik Özellikler Veri Formu, Kuşakların Kişilik Ve İş Hayatı Özellikleri Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği sorularından oluşan anket çalışması kullanılarak, veriler toplanıp, ''IBM SPSS Statistics 27'' paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In every period of the changing world order, technological, economic, social, political and social changes are experienced. These changes have affected individuals born in similar years in a similar way, causing them to display the same attitudes and behaviors. This gave rise to the concept of generation. As in every sector, in the health sector, these generations work together to provide health services. The purpose of this research is; The aim of this study is to investigate the effects of personality and work life characteristics of the generations of healthcare workers working in the health service class in a Public Hospital in Tekirdağ province on the level of professional burnout. Necessary ethics committee permissions were obtained for the research. The population of the cross-sectional study consists of healthcare professionals working in the healthcare classroom at Tekirdağ City Hospital. The number of people to be included in the sample of the study was calculated as at least 392, considering the Confidence Level as 95%, 0.5 standard deviation and the margin of error as 5%; A preliminary trial was also conducted and completed with 416 adult individuals over the age of 18. In order to collect data, a survey consisting of Sociodemographic Characteristics Data Form, Personality and Work Life Characteristics of Generations Scale and Maslach Burnout Scale questions was used, and the data were collected and analyzed with the“IBM SPSS Statistics 27”package program.