Gaziantep'te bazı eğitim yapılarının 'Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği' kapsamında değerlendirilmesi
The assesment of some educational structures in Gazi̇antep within the scope of 'The Energy Performance Regulation' in buildings
- Tez No: 390511
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Enerji; insan yaşamı ve sanayi üretimi için vazgeçilmez temel unsurlardan bir tanesidir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde nüfus artışı, konfor standartlarının yükselmesi, sanayi ve teknolojideki gelişmeler enerji talebinin hızla artmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden çalışmanın ana unsurlarını; enerji, yenilenebilir enerji kaynakları ve hızla büyüyen inşaat sektöründeki bina-enerji ilişkisi oluşturmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda çalışmanın amacı; binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasına ilişkin usul ve esasları göz önünde bulundurularak hazırlanan 05.12.2008 tarihli ve 27075 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ”kapsamında, Gaziantep'te yüksek oranda enerji tüketimine sahip Eğitim Yapıları incelenerek, enerji tüketimini etkileyen unsurların ortaya konulması ve seçilen yapılara enerji etkinliği kapsamında önerilerin geliştirilmesidir. Çalışmanın birinci aşamasında Gaziantep ilinde yer alan ve 2009 ve sonrası inşası biten eğitim yapıları tespit edilmiştir. İkinci aşamada belirlenen 3 adet eğitim binalarına ait Enerji Kimlik Belgeleri oluşturulmuştur. Üçüncü aşamada binaların enerji sınıfları tespit edilmiştir. Son aşamada ise bulgular doğrultusunda binaların Enerji Kimlik Belge değerlerinin Türkiye standartlarına uygunluğu belirlenerek enerji etkinliğini arttırıcı önlem ve öneriler oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda incelenen 3 adet eğitim binasının enerji kullanım alan sınıflarında (ısıtma, sıhhi sıcak su, soğutma, havalandırma, aydınlatma) farklılıkların olduğu görülmüş ve binaların enerji tüketim sınıfları tespit edilmiştir. Bu kapsamda alınması gereken tedbirler ve uygulanacak iyileştirme çalışmaları saptanmıştır. Bu değerlendirmeler yapı sektörüne yansıtılarak enerji verimliliğinin maksimum düzeye ulaşması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the basic fundamental facts for both human life and industrial production. Both in the world and in our country; the increase of population, the developments in luxuriousness standards, the developments in technology and industry make the energy demand increase rapidly. So the basic elements of the study are consisted of energy, renewable energy resources and the building-energy relationship in building trade. In the light of this aspect, as a part of“the energy performance regulation for the buildings ”which was published on 27075 numbered official newspaper on the date of 05.02.2008 and was prepared considering the principles related to the usage of the energy and sources in an efficient way in buildings, preventing the energy wasting and saving the environment, also by surveying the education buildings which consume energy in a high rate ,bringing up the reasons that cause this high level energy consuming and developing suggestions for these buildings in regard to efficient energy consuming are the aims of the study. At the first stage of the study the education constructions which are located in Gaziantep and were completed in 2009 and after 2009 were determined. At the second stage, Energy Identity Cards, belonging to the three education buildings determined before, were constituted. At the third stage the energy kinds of the buildings were determined. At the final stage; regarding the symptoms and determining the convenience of the energy identity card rates of the buildings to Turkey's standards, the precautions and suggestions are stated. In consequence of the study; it has been observed that these three buildings have diversities in the kinds of energy consumption (heating, illumination, ventilation, refrigeration, hygienic hot water) and the consumption kinds of the buildings were determined. Regarding this view, essential precautions and the enhancement studies to be applied were determined. It was aimed to contribute to the energy saving by reflecting this assessment to the construction industry and keeping the energy saving at a maximum level.