Büyük ölçekli işletme yöneticilerinin kendilerini geliştirmeye yönelik yönetsel boyutlu eğitim gereksinimleri (Gaziantep örneği)
An Analysis of self-educational developmental needs of the large-scale business managers (A case study in Gaziantep)
- Tez No: 87491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATANUR VERGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET BUYUK ÖLÇEKLİ İŞLETME YÖNETİCİLERİNİN KENDİLERİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK YÖNETSEL BOYUTLU EĞİTİM GEREKSİNİMLERİ (GAZİANTEP ÖRNEĞİ) GÜRSEL, E. Sevilay Yüksek Lisans, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi ve Denetim Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Atanur VERGİLİ 8 Temmuz 1999, 182 sayfa Bu araştırma, büyük ölçekli işletme yöneticilerinin yönetsel boyutlu yeterliklerini, varolan yeterliklerinin düzeylerini ve kendilerini geliştirmeleri için gerekli olan eğitim gereksinimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, Gaziantep'te faaliyet gösteren ham veya yarı ham imalat sektöründe bulunan işletmelerdeki yöneticiler üzerinde yürütülmüştür. Toplam 25 büyük işletme içinden 21 işletmenin 71 yöneticisine erişilmiş ve anket aracılığı ile bilgi toplanmıştır. Araştırmadan alınan sonuçlara göre;Yöneticilerin stratejik kararlar alabilme becerisinin ortalama düzeyde olduğu ve geliştirilebilecek durumda olduğu, Yöneticilerin yeniliklere açık olma konusunda kısmen sıkıntı yaşadığı ve teknolojiye sahip olmadaki güçlükler aşılabildiği ölçüde bu sıkıntıyı da aşabilecekleri, İşgörenlerinin yönetime ve kararlara katılımını sağlayabilme konusunda yöneticilerin ortalama düzeyde bulunduklan, Yaratıcı fikirleri teşvik edebilme konusunda yöneticilerin ortalamaya göre iyi bir durumda bulundukları, Ortaya çıkan bir sorunu çözebilmede yöneticilerin ortalama düzeyde davranışlara sahip oldukları, Verimlilik kültürünü benimseme ve aşılayabilme konusunda yöneticilerin alt düzeyde bulundukları, Çatışmayı yönetebilme becerisi yönünden yöneticilerin ortalamaya yakın bir düzeyde bulunduklan, Yöneticilerin iletişim kurabilme yönünde bazı istenmedik durumlara sahip oldukları, ancak bu durumları aşabilme yolunda çabalar içine girdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS OF SELF-EDUCATIONAL DEVELOPMENTAL NEEDS OF THE LARGE-SCALE BUSINESS MANAGERS (A CASE STUDY IN GAZİANTEP) GÜRSEL, E. Sevilay MA, Department of Educational Sciences, Educational Administration and Supervision Supervisor: Asst. Prof. Dr. Atanur VERGİLİ July, 8, 1999, 182 pages This study, on the one hand, aims at identification of managerial competency and proficiency level of the large-scale business executives, while on the other hand, it aims at analyzing self-developmental educational needs of the executives involved in the study. The study has been conducted at 21 large-scale business establishments, of a total of 25, all located in Gaziantep province actually involving 71 executives. Subjects were withdrawn from the businesses, handling either raw or semi-processed products. Specially designed and developed questionnaires have been used as data collection tool, with the presence of the researcher at the time of data gathering. VIIBased on the findings of the study, it can be concluded that:. Managers' ability in making strategic decisions seemed to be average and potentially open to improvement.. Managers' appered to have difficulty in being open to innovations, up to some extent, and furthermore they believed this difficulty could be overcome if they had access to suitable technologies.. As regard to involving employees in the management and decision making processes, managers seemed to have average ability.. Managers seemed to display average ability as regards to their problem- solving ability.. As for cultivation and acceptance of the notion of productivity; they performed at lower levels.. Managers' ability in managing conflict, appeared to be average.. Although managers seemed to display some incapabilities concerning communication skills, they tended to overcome such incapabilities. Keywords Managers' Proficiency Business Management Personnel Development Science Code: ES 599 viii T.C. VÖKSFÎ(6?Î?ETJM JfüBflLÛ DOKÜMANTASYON lÜsi