Gaziantep'te bir tekstil fabrikasında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına bakışı
Occupational health and safety overview of the implementation of employees in a textile factory in Gaziantep
  1. Tez No: 454346
  2. Yazar: ERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN AKTALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları sanayileşmenin artışıyla dünyada ve ülkemizde hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kanunun yürürlüğe girmesiyle iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alma zorunluluğu olan işletmelerin bu yönde gelişmesi kaçınılmaz olmuştur. İş sağlığı ve güvenliğinin temel prensibi çalışanları korumak, üretimin verimi ve kalitesini arttırmaktır. Araştırmanın amacı, Gaziantep'te faaliyet gösteren bir tekstil fabrikasında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına çalışanların bakışını ve çalışanların demografik özelliklerine göre farklılıkları belirleyip ortaya koymaktır. Çalışmanın tekstil fabrikasında yapılmasının nedeni üretim hacminin büyük olması ve çalışan istahdamın fazla olmasıdır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 166 çalışana uygulandı. Çalışmanın analizlerinde SPSS programı kullanıldı. Bağımsız grupları karşılaştırmak için ki-kare testi, tanımlayıcı analizlerde descriptive analize testi ve frekans analize uygulandı.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety practices the increasing industrialization of our country and in world is spreading quickly. In our country, occupational health and safety, occupational health and safety of the entry into force of the law, which is required to obtain the services business has become inevitable development in this direction. Occupational health and safety of basic principle is protect employees to increase the efficiency and quality of production. The purpose of the study are employees of perspective to occupational health and safety practices in a textile factory Gaziantep and employees and according to employees's demographic characteristics differences determine and exhibite. The older generation due to the volume of work done in the textile factories and employed, enables my employees is more.