Gaziantep'te yaşayan Suriyeli göçmenlerin emniyet ve asayişe etkilerinin incelenmesi
Researching the effects of Syrians living in Gaziantep on security and order
- Tez No: 683226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
2011 yılında Suriye'de cereyan eden iç savaş ile birlikte Suriye halkının kendilerini bu tehlikeli ortamdan kurtarmak için insani duygularla başlatmış oldukları büyük göç dalgalarıyla komşu ülkelere akın etmişlerdir. Kadim komşusu olan Türkiye'nin sınır şehri Gaziantep'te bu göç dalgalarından etkilenmiş ve en fazla göç alan iller arasına girmiştir. Göçün yaşandığı yerlerde geçim kaynakları, sağlık, eğitim, kültür, sosyal uyum, emniyet ve asayiş konularında sorunların çıkması kaçınılmaz bir hal almıştır. Gerek haberlere ve gerekse sosyal medyaya konu olmuş ancak söz konusu husus hakkında bilimsel çalışmanın az olması konuyu yorumlara açık bir hale getirmiş, emniyet ve asayiş ile ilgili oluşacak endişelere sebebiyet vermiştir. Ulusal ve yerel haberler ile sosyal medyada oluşturulan Suriyeli göçmenlerin emniyet ve asayişi bozdukları yönündeki algıyı gerçek verilerle araştırılması gerektiği kanaatiyle, Gaziantep özelinde çalışılması uygun görülmüştür. Bu sorunlardan birisi de insanları terörize ederek toplumları ayrıştırmaktır. Özellikle bazı terör örgütleri Suriyeli göçmenlerin karışmış olduğu asayiş vakalarını toplumsal bir sorun haline dönüştürerek yerel halkı galeyana getirmiştir. Göç, iyi yönetilmesi için öncelikle sağlam bir şekilde analiz edilmesi gereken bir husustur. Göç olgusu her açıdan incelenmeli ve mevcut duruma göre bir plan dâhilinde göç yönetimi oluşturulmalıdır. Bu konudaki en büyük sorun ise düzensiz göç olmuştur. Çünkü kontrol edeceğiniz mevcut durum hakkında bilginiz yoksa onu yönetmeniz imkânsız hale gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı bu göç olayının bilimsel veriler ışığında incelenmesi açısından bu çalışmada, istatiksel veriler ile konunun mevcut durumu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2011, with the civil war that took place in Syria, the Syrian people flocked to neighboring countries with the great immigration waves they started with humanitarian feelings to save themselves from this dangerous environment. Gaziantep, the city is one of Turkey's border cities, is also Syria's neighbors has been influenced by this ancient waves of immigration and has been one of the most immigrant cities. After migration, problems in livelihoods, health, education, culture, social cohesion, security, and order have become inevitable in places where migration took place. This situation has been the subject of news and social media, but the lack of scientific work on the subject has made the subject open to interpretation, causing concerns about safety and security. After a widespread perception that Syrian migrants created on national and local news and social media have disturbed the security and order, it was deemed appropriate to work specifically in Gaziantep with the belief that this should be investigated with real data. One of these problems is the separation of societies by terrorizing people, and In particular, the fact that some terrorist organizations started to turn the security cases involving Syrian migrants into a social problem which makes the local people nervous and disturbed. Migration is an issue that needs to be analyzed solidly in order to be managed well. The phenomenon of migration should be examined in every aspect and migration management should be established within a plan according to the current situation. The biggest problem in this matter has been irregular migration. Otherwise, if you do not have information about the current situation you will control, it becomes impossible to manage it. For these reasons, this study focuses on the current situation of the subject with statistical data to examine this migration event in the light of scientific data.