Galaksi kümelerindeki galaksi popülasyonlarının evriminin incelenmesi
Investigating the evolution of galaxy populations in galaxy clusters
  1. Tez No: 704055
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, 72 derecekarelik CFHTLS-W1 alanında tespit edilen, kırmızıya kaymaları 0.1 < z < 1 aralığındaki 1216 galaksi kümesine ait galaksi popülasyonlarının evrimi incelenmiştir. SED uyumlandırma ve (u-r) rengi kullanılarak ~ 60000 üye galaksi ve ~ 210000 alan galaksisi, erken-tip/geç-tip ve kırmızı/mavi galaksi olarak sınıflandırılmış ve her bir popülasyona ait oranlar küme ve karşılık gelen alan örneklemi için hesaplanmıştır. Belirlenen popülasyonlardan geç-tip galaksi oranının kırmızya kaymaya (Butcher-Oemler etkisi), yarıçapa (morfoloji-yoğunluk ilişkisi) ve kütleye bağlı değişimleri incelenmiştir. Analizler ortamın galaksi evrimi üzerindeki etkisini ortaya koyabilmek için hem fakir hem de zengin galaksi kümeleri için ayrı ayrı yapılmıştır. Ortamdan bağımsız olarak kütle arttıkça geç-tip galaksi oranının azaldığı gösterilmiştir. Geç-tip galaksi oranının kırmızıya kayma ile evrimi üstel bir fonksiyonla temsil edilmiş ve sonuçlar iki tür galaksi kümesi için ayrı ayrı sunulmuştur. Bu çalışma, benzer yöntemlerle geç-tip galaksi oranının evrimini en çok galaksi kümesi ile inceleyen çalışma olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the evolution of galaxy populations in 1216 galaxy clusters that have been identified in the 72 sq. deg. CFHTLS-W1 field is investigated between 0.1 < z < 1. ~ 60000 cluster galaxies and ~ 210000 corresponding field galaxies are classified as early-type and late-type galaxies, and red and blue galaxies by using SED-fitting and (u-r) colors. The fractions of populations are computed for each galaxy cluster and corresponding field sample. The fraction of late-type galaxies as a function of redshift (i.e. Butcher - Oemler effect), as a cluster-centric radius (i.e. Morphology - Density relation) and as a function of stellar mass are investigated. The analysis is performed separately for poor and rich clusters to reveal the environmental effects on galaxy evolution. It has shown that late-type galaxy fraction decreases with increasing galaxy mass independently from the environment. The fraction of late-type galaxies as a function of redshift is represented by a power-law function, and the results are shown for both poor and rich clusters. This work uses the largest galaxy cluster sample to derive the evolution of the late-type galaxy fraction amongst studies with similar approaches.