Camiyanı karaçamı (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana) odunu, ibresi ve kozalağının anatomik, fiziksel ve fitokimyasal özellikleri
Anatomical, chemical and phyto-chemical properties of camiyani crimean pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana) wood, needle and cone
  1. Tez No: 390551
  2. Yazar: EMRAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ürünleri Kimyası ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Yenice yöresinde doğal olarak yetişen ve endemik bir tür olan Camiyanı karaçamının (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana) ağaçlarından elde edilen örnekler kullanılmıştır. Öz odunun, diri odunundan daha geniş olması nedeniyle Orman Endüstrisinde tercih edilmektedir. Bunun nedeni öz odununa ait rengin zamanla koyulaşması ve ahşap malzemeye estetik değer vermesidir. Bu çalışmada Camiyanı karaçamının bazı anatomik, fiziksel ve fitokimyasal özellikleri belirlenmiştir. Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana odununun, tam kuru özgül kütle değeri 0,54 g/cm3, hava kurusu özgül kütle değeri 0,57 g/cm3, hücre duvarı maddesi %36,19 ve hava boşluğu oranı %63,81 olarak bulunmuştur. Bu çalışmada yapılan kimyasal özelliklerine ait sonuçlarda ise Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana öz odununda holoselüloz oranı %74,78, alfa selüloz oranı %52,03, lignin oranı %28,43, soğuk su çözünürlüğü %1,04, sıcak su çözünürlüğü %3,83, %1'lik NaOH çözünürlüğü %13,20 ve alkol kullanılarak yapılan ekstraksiyon sonucunda ekstraktif madde miktarı %4,17 bulunmuştur. Bulunan bu değerler bazı iğne yapraklı ağaç türleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, Camiyanı karaçamının kozalak, ibre ve odununun hidrodistilasyon ile elde edilen uçucu yağlarının verimi ve kimyasal bileşenleri araştırılmıştır. Aynı zamanda Camiyanı karaçamının kozalak, ibre ve odununun hekzan ekstraksiyonu ile elde edilen lipofilik madde miktarı ve bileşenleri de araştırılmıştır. Uçucu yağ verimleri (w/w), kozalakta %0,27, ibrede %0,44 ve odunda %0,14 olarak bulunmuştur. Bazı ana bileşenler olarak tricylene, α-terpineol, γ-terpinene, α-thujen, Δ3-karen, α-terpinen, β-pinene, α-pinen ve limonen bulunmuştur. Camiyanı karaçamın hekzan ekstraksiyonu sonucu elde edilen lipofilik madde miktarı, kozalakta %5,90, ibrede %5,94 ve odunda %8,49 olarak bulunmuştur. Bazı ana bileşenler olarak myristic asit, palmitic asit, linoleic asit, oleic asit, stearic asit, nerolidol ve rimuene bulunmuştur. Sonuç olarak; Camiyanı karaçamı diğer karaçamlar karşılaştırılmış anatomik, fiziksel ve fitokimyasal özellikleri bakımından farklı bulunmamıştır. Geniş öz odununa sahip olmasından dolayı orman endüstride tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study samples obtained from Camiyanı crimean pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana) trees being endemic and growing naturally in Yenice region. It is preferred because its heartwood is larger than its softwood. The reason for this that heartwood is getting darker by time and this is adding aesthetic value to the material. In this study, some chemical, physical and phyto-chemical properties of Camiyanı pine were determined. Oven dry density of Crimean pine was determined as 0,54 g/cm3 air dry density was found as 0,57 g/cm3, cell wall material as 36,19%, void volume ratio as 63,81%. In this study, the results of the analysis of chemical properties of Camiyanı pine were as; for heartwood the holocellulose ratio was found as 74,78%, alpha cellulose ratio was 52,03%, lignin ratio was 28,43%, cold-water solubility was 1,04%, hot water solubility was 3,83%, 1% NaOH solubility was 13,20% and the amount of extractives using the alcohol extraction was found as 4,17%. These values were compared with some coniferous tree species. In this study, essential oil yield and chemical composition of Camiyanı black pine cones, needles and wood was investigated by using hydrodestilation method. Moreover lyphophylic elements amouts and composition was determined after hexane extraction. It was found that the essential oil yield for cones was 0,27%, for needles it was 0,44% and for wood it was 0,14%. Important main constitnenst were tricylene, α-terpineol, γ-terpinene, α-thujen, Δ3-karen, α-terpinen, β-pinene, α-pinen and limonen. Lyphophylic material amount found after hexane exdraction for cones it was 5,90%, for needles it was 5,94% and for wood it was 8,49%. Some of the main constituents found were as myrictic acid, palmitic acid, linoleic acid, stearic acid, nerolidol and rimuene. As a result; Camiyanı pine were compared with other Crimean pine in terms of anatomical physical and chemical properties and no significant differences were found. Due to its wide heartwood, its wood is preferred in forest industry