Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki biyotik ve abiyotik zararlıların orman koruma açısından değerlendirilmesi
Assessment of biotic and abiotic pests in the context of forest protection in Muğla Forest Regional Directorate
  1. Tez No: 397284
  2. Yazar: ÖZCAN MERSİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAFES YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde 2004-2013 yılları arasında işlenen usulsüz kesme, açma-yerleşme, işgal, otlatma suçları ile bu yıllara ait abiyotik ve biyotik zararlıların (yangın, fırtına, kar, yol inşaatı, izin-irtifak, böcek ve mantar) meydana gelme sebepleri, yıllara oranla değerlendirilmesi yapılmıştır. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki abiyotik ve biyotik zararlılara ait değerlendirmelere ait sonuçlar grafik ve harita olarak görselleştirilerek asgari ve azami zararların oranı belirtilmiştir. Ayrıca; görselleştirilerek sunulan zararlıların sayısal değerlendirmeleri tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was aimed at assessing the illegal cuttings, conversion of forest land to other land uses such as cropland and settlement, grazing crimes and punishments and determination of the reasons of biotic and abiotic diseases or pests such as forest fires, storm, snow, road construction, license and access for mining, insect and fungus, and comparison them year by year and also making diagrams and maps of these biotic and abiotic diseases or pests and provide some foresights against them between 2004 and 2013 in Mugla Forest Regional Directorate.