Over kanserli hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası kandaki eser element düzeylerinin (Zn, Cu, Mg, Pb, Mn, Cd, Co, Fe) incelenmesi
Analysis of levels of trace elements (Zn, Cu, Mg, Pb, Mn, Cd, Co, Fe) in blood after and before operation in overian cancered patients
- Tez No: 390568
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Anabilim Dalı ve Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine, Over Kanseri nedeniyle başvuran toplam 33 hastadan, ameliyat öncesi ve sonrasında alınan serum materyali kullanıldı. Yine aynı yaş grubuna yakın sağlıklı ve gönüllü 30 kadından alınan serum örneklerinden eser element, iz ve ağır metal düzeyleri tayin edildi. Over kanserli hastalarda ameliyat öncesi Kurşun, Mangan ve Demir düzeyleri ile Over kanserli hastalarda ameliyat sonrası Kurşun, Mangan ve Demir düzeyleri (p0.005), Over kanserli hastalarda ameliyat öncesi ve sonrasında Magnezyum düzeyleri (p=0.07) arasında anlamlılığa yakın bir fark bulundu. Sonuç olarak, Zn çok güçlü bir antioksidant element olduğu için hastalığın prognozunda önemlidir. Yine Mg, Mn ve Fe elementler overyum kanserlerinde önemli markırlar olabilir ve özellikle Mn hastalarda düşük olması overyum kanser riskini artırabilir. Ayrıca Zn, Cu, Mg, Pb, Mn, Cd, Co ve Fe gibi elementler over kanserinin patogenezinde önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
This study used serum materials taken from 33 overian cancered patients totally before and after operation at Van Regional Training and Research Hospital and Department of Gynecology, Faculty of Medicine, Yüzüncü Yıl University. The levels of trace elements, trace and heavy metals in the serum samples taken from 30 healthy and volunteer women of almost the same group of age were anaylsed. A significant difference was found between the the levels of lead, manganese and iron in overian cancered patients before operation and those of overian cancered patients after operation (p0.005). The difference of the levels of magnesium in those patients before and after operations (p=0.07) was almost significant. Conseqently, since Zn is a very powerfull antioxidant element, it is significant in the prognosis of the disease. Besides, Mg, Mn and Fe elments may be important markers in ovarin cancers and particularly low levels of Mn in patients may increase the risk of ovarin cancer. Such elements as Zn, Cu, Mg, Pb, Mn, Cd, Co and Fe also may play important role in pathogenesis of ovarian cancer.