Epitelyal over kanserlerinde pre-operatif ve post-operatif CA-125 değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative CA 125 levels in epithelial over carcinomas
- Tez No: 645532
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET GÖKÇÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç : Over kanserli hastaların geriye dönük değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya Ocak 1998 tarihinden Aralık 2007 tarihine kadar geçen süre içinde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi edilmiş 580 over kanserli hastadan 187 epitelyal over kanserli hasta alındı. Hastaların yaşları, histolojik tipleri, operasyon şekli, operasyon öncesi-operasyon sonrası-kemoterapi(KT)'nin birinci seansı sonrası-KT'nin 6. seansı sonrası CA 125 değerleri incelenmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama tanı yaşı 51,7 ± 11 yıl olarak bulundu. Hastaların histopatolojik tiplerine göre dağılımı incelendiğinde 83 hasta ile en sık seröz tipe rastlanırken (% 44,4), diğer tiplerden müsinöz karsinom 31 (% 16,6) hasta ile ikinci sırada izlenmiştir. Hastaların yapılan cerrahi işlemin tipine göre değerlendirilemsinde % 70,6 ile en sık optimal cerrahi(panhisterektomi+pelvik-paraaortik lenf nodu diseksiyonu+omentektomi) uygulandığı görülürken, 30 yaş altında suboptimal cerrahinin daha çok uygulandığı saptanmıştır. Operasyon öncesi CA 125 değeri < 35 olan olgular çalışmaya alınmamıştır. 187 olgunun operasyon öncesi, KT'nin 1. seans ve 6. Seans(first line KT) sonrası CA 125 değerlerine ulaşılırken, sadece 40 hastada operasyon sonrası bakılan CA 125 değerlerine ulaşıldı. CA 125 değerinin cerrahinin tipini öngörmesine yönelik yapılan sınır(cut off) değeri 613 olarak bulundu, yani cerrahi öncesi CA 125 değeri 613' ün üstünde olan hastalarda suboptimal cerrahinin önerilebileceği söylenebilir. Bu durumda duyarlılık (Sensivite) %85, seçicilik (Spesivite ) ise %66 olarak bulundu. CA 125'in operasyon öncesi değerlerinin operasyon ve KT 1. seans sonrası bakılan değerlerindeki düşüş katsayılarının KT'nin 6. seans sonu bakılan değerine göre olan değerlendirmelerinde 2 kat düşüş anlamlı olarak bulunmuştur p0.05. Ayrıca uygulanan cerrahinin KT'nin 6. seans sonucuna etkisinin değerlendirmesinde anlamlı bir ilişki bulunmamıştır p>0,05. Yani cerrahinin optimal ya da suboptimal olmasının 6 seanslık KT sonucuna anlamlı etkisi bulunamamıştır. Sonuç: a) CA 125'in ameliyat sonrası hedef değere dönmeyişi over kanserlerinde cerrahinin tek başına yetersiz olduğu düşüncesini desteklemektedir. b) Adjuvan KT, over kanserinde CA 125'i % 87 oranında hedef (
Özet (Çeviri)
AIM Retrospective evaluation of CA 125 values predict response to chemotheraphy in epithelial ovarian cancers. MATERIAL and METHOD 187 epithelial ovarian cancer patients were inclueded to this study from 580 ovarian cancer cases treated in R.T. Ministry of Health Aegean Obstetrics and Maternity Teaching and Research Hospital between 01.01.1998 and 31.12.2007. Patients' ages, histological types, operation type, preoperative-postoperative-after the first dose of chemotherapy and end of first line chemotherapy CA(cancer antigen) 125 values were evaluated. RESULTS Mean age of the patients was 51.7 ± 11 years. The most common pathological type was serous epithelial ovarian cancer (44,4%). Patients according to the type of surgical procedure for evaluating optimal (panhysterectomy + pelvic-paraaortic lymph node dissection + omentectomy) surgery was most frequently seen with 70.6%. 187 cases' preoperative, after the first dose of chemotheraphy and after the first line of chemotheraphy CA 125 values were reached, only 40 patients' post-operative CA 125 values were reached. To predict the value for the type of surgery, the cut off CA 125 values was found 613. İn patients whose preoperative CA 125 levels over 613, suboptimal surgery on famous more likely could be said. In this case, the sensitivity 85%, specivity was found to be 66%. The reduction coefficents of CA 125 values worked postoperative and after the first dose of chemotherapy were evaluated. The evaluations of these reduction coefficents according to end of the first line chemotheraphy CA 125 values that the most significant decline was found to be 2 times reduction p0.05. İn addition, evaluating the effect of surgical care on first line chemotheraphy results were not a significant relationship p>0.05. So the optimal or suboptimal surgery have not a significant effect on the first curing chetheraphy results. CONCLUSION a) Absence of return to target value(