Jinekolojik malignitelerde nötrofil/lenfosit,platelet/lenfosit, mean platelet volüm değerleriile lenf nodu tutulumu arasındaki ilişkininaraştırılması
Neutrophil / lymphocyte, platelet / lymphocyte, mean platelet volume values in gynecological malignmentsinvestigation of the relationship between the lymph nodu holding
  1. Tez No: 531341
  2. Yazar: ESRA ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERDA VERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Endometrium ve over kanseri tanısı alarak opere edilmiş olgularda, ameliyat öncesi nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, ortalama platelet volümü değerlerinin lenf nodu tutulumu ile arasındaki ilişkiyi karşılaştırmak ve bu değerlerin prognoza etkisi olup olmadığını saptamaktır. Yöntem: Bu çalışmada, Ocak 2013 ile Mart 2018 tarihleri arasında T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Süleymaniye ek hizmet binası Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde opere olan 67 endometrium kanseri 41 over kanseri hastasının kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, komorbid hastalıkları, ameliyat öncesi hemogram değerleri, ameliyat sonrası nihai patoloji sonuçları incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen endometrium kanseri hastalarının yaşları 35 ile 81 arasında değişmekte olup ortalama 58.2 ± 10,3dir. Endometrium kanseri olup lenf nodu tutulumu olan hastaların nötrofil/lenfosit değeri (2.2±0.9), MPV değeri (10.4±0.8); lenf nodu tutulumu olmayan hastalarla (2.4±1.0),(10.0±0.8) karşılaştırıldığında p>0.05 bulunmuş ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Endometrium kanseri lenf nodu tutulumu olan hastaların platelet/lenfosit değeri (155.8±19.3), lenf nodu tutulumu olmayan hastaların platelet/lenfosit değeri (117.0±56.6) karşılaştırıldığında p0.05 saptanmış ve istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the relation between lymph node metastasis and preoperative neutrophil-to-lymphocyte ratio(NLR), Platelet-Lymphocyte ratio(PLR) and the mean volume of thrombocyte in the cases which are operated following endometrium and ovarian cancer diagnosis. And also to assess whether these results have a prognostic value. Methods: In the study we analysed the records of 67 endometrial cancer and 41 ovarian cancer patients who are operated between February 2013 and March 2018 in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Istanbul Training and Research Hospital of Health Sciences University retrospectively. And we have also analysed patients' age, comorbid diseases, preoperative hemogram values and final pathology reports after the surgery. Result: The age of the endometrial cancer patients were between 35 and 81, and the mean age was 58.2± 10.3. In endometrium cancer patients with lymph node metastasis; neutrophil/lymphocyte ratio is (2.2±0.9), and MPV value is (10.4±0.8). and when we look to the the endometrial cancer patients who has not ymph node metastasis; their neutrophil/lymphocyte ratio is (2.4±1.0) and MPV value is (10.0±0.8). So when we compare theese results;p value is above 0.05 (p>0.05 ); there is not significant statistical relationship between lymph node metastasis and non-lymph node metastasis endometrial cancer . In endometrium cancer patients with lymph node metastasis; platelet/lymphocyte ratio is (155.8±19.3) in patients with non-lymph node metastasis endometrial cancer platelet/lymphocyte ratio is (117.0±56.6). When we compare theese results, p value becomes under the 0.05 (p0.05 ) and so that these is no significant statistical relationship between them.