Sığırlarda bazı kesim öncesi faktörlerin et kalitesine etkisi
The effect of some pre-slaughter factors on meat quality of cattle
  1. Tez No: 390596
  2. Yazar: EROL ARIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Van Belediyesi Mezbahasında kesilen 65 baş Esmer (Brown Swiss) ırkı melezi ve 53 baş Simental ırkı melezi toplam 118 baş erkek sığır karkası değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın amacı ırk, yaş, karkas ağırlığı, nakliye mesafesi, kesimhanede bekleme süresi ve şekli ile kesim öncesi açlık süresi olarak belirlenen bazı kesim öncesi faktörlerin, ette pH, renk, presleme (STK) ve pişirme su kaybı (PSK) ile sertlik (WBSF) üzerine etkilerini belirlemek olmuştur. Et kalitesi özelliklerinin belirlenmesinde sol yarım karkastaki 11-13. kaburgalar arası m. longissimus thoracis kası kullanılmıştır. Ayrıca, kesim öncesi faktörlerin koyu kesime etkisinin belirlenmesinde, pH24sa < 6.2 ve pH24sa ≥ 6.2 olmak üzere iki pH kategorisi oluşturulmuş ve pH24sa ≥ 6.2 olan karkaslar koyu kesim (DFD) olarak değerlendirilmiştir. Esmer melezi ve Simmental melezi sığırların karkaslarında sırasıyla pH45dk 6.56±0.034 ve 6.54±0.054; pH24sa 5.98±0.051 ve 5.83±0.072; STK % 14.42±0.383 ve % 16.16±0.537 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the carcasses of 65 heads of Brown Swiss cross and 53 heads of Simmental cross bulls were evaluated. The aim of the study was to determine the effect of some pre-slaughter factors as breed, age, carcass weight, transportation distance, fasting duration, lairage duration and waiting type in slaughterhouse lots on pH, color, water holding capacity as expressed juice (WHC) and cooking loss (CL) and tenderness (WBSF) of meat. The meat quality analyses of carcasses were done at left sides on m.longissimus thoracis muscle between the 11th to 13th thoracic vertebrae. Moreover, it was consisted two categories as pH24h< 6.2 and pH24h ≥ 6.2 that carcasses with pH24h ≥ 6.2 were classified as dark cutters (DFD) for carried out to examine the pre-slaughter factors which caused dark cutting problem carcasses. pH45m, pH24h and WHC of the carcasses of Brown Swiss crosses and Simmental crosses were found as 6.56±0.034 and 6.54±0.054; 5.98±0.051 and 5.83±0.072; 14.42±0.383 % and 16.16±0.537 %, respectively. Breed did not have a large influence on meat quality attributes and the effect of breed was only found significant for WHC. The carcasses of Simmental crosses had higher expressed juice than Brown Swiss crosses.