Türkiye'de tescil edilmiş bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin van koşullarında verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of yield and some yield components of the registered chickpea (Cicer arietinum L.) cultivars in van conditions
- Tez No: 390608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, Van koşullarında yazlık olarak yetiştirilebilecek nohut çeşitleri ile bunların önemli tarımsal ve bitkisel özelliklerini belirlemek amacıyla 2013 yetiştirme sezonunda Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait deneme tarlalarında yürütülmüştür. Denemede Türkiye'de tescil edilmiş 14 nohut çeşidi (Yaşa-05, Hisar, Azkan, Işık-05, Seçkin, İnci, Diyar-95, Taek, Çağatay, Hasanbey, Aksu, Çakır, Zühal, Ilgaz) kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla ve tane sayısı, baklada tane sayısı, birim alan tane verimi, hasat indeksi, biyolojik verim, yüz tane ağırlığı, tanedeki protein ve yağ oranları incelenmiştir. En yüksek birim alan tane verimi değeri 98.63 kg/da ile Işık -05 çeşidinden elde edilmekle beraber Yaşa-05 ve Çakır çeşitleri ile arasındaki fark istatistiksel açıdan önemsiz bulunmuştur. En düşük değer ise 60.20 kg/ da ile İnci çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine cultivars which grown at Van ecological conditions and their some important agricultural and plant properties in 2013 summer season in Van. In the study was used 14cultivars which officially registered such as Yaşa-05, Hisar, Azkan, Işık-05, Seçkin, İnci, Diyar-95, Taek, Çağatay, Hasanbey, Aksu, Çakır, Zühal, Ilgaz. The trial was conducted by using randomized complete blocks design with the three replications. In the study were investigated plant height, first pod height, numbers of branches, numbers of pod per plant and numbers of seed per plant, numbers of seed per pod, seed yield per unit area, harvest index, biological yield, 100 seed weight, protein and oil ratio in seed. While the highest seed yield per area was obtained from Işık-05 varieties with 98.65 kg/da, but the difference with Yaşa-05 and Çağatay varieties was not statistically significant, the lowest seed yield per area was obtained from İnci varieties with 60.20 kg/da.