Perovskite manganitlerin bilyalı değirmen metoduyla elde edilmesi ve manyetik özellikleri
The obtaninig of the perovski̇te manganites by means of ball mi̇lli̇ng and their magnetic features
- Tez No: 390637
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, manyetik malzemelerin manyetokalorik özelliklerinin incelenmesi, onların teknolojik uygulamaları açısından olduğu kadar aynı zamanda manyetizma ve katı-hal fiziğindeki temel problemlerin çözümü içinde önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı LaCaMnO alaşımını nano boyutta elde ederek, bu boyuttaki perovskite numunelerin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özelliklerinin incelenmesidir. Gerekli saflıktaki La2O3, CaCO3, MnO numuneleri bilyalı değirmen kullanılarak laboratuarımızda üretilmiştir. Çalışmada kullanılan numunelerin yapısal özellikleri, X- Işınları Kırınımı Dfraktometresi, SEM-EDAX analizi kullanılarak belirlenmiştir. Manyetik özellikleri ise 2-300K sıcaklık aralığına sahip Titreşen Numune Manyetometresi (VSM) kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında belli saat öğütülen numunelerin manyetokalorik özellikleri incelenerek, manyetik entropi değişimleri ve bu değişimlerin manyetik alana bağlılıkları belirlenerek sonuçlar tartışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, belli saat öğütülerek elde edilen nano boyuttaki LaCaMnO numunesinin manyetik özelliklerine, manyetik entropi değişimine ve buna bağlı olarak manyetokalorik özelliklerine bakılmıştır. Aynı numunenin bulk örnekleriyle bizim elde ettiğimiz nano örneklerin manyetik ve manyetokalorik özellikleri karşılaştırılarak bir neticeye varılmıştır. Azalan parçacık boyutunun numunelerin manyetik ve manyetokalorik özellikleri üzerindeki etkileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the magnetocaloric features of the magnetic equipment and it is of great significance in terms of technological applications as well as the solution to the basic problems in magnetism and solid state physics. The essential purpose of the study is to obtain the LaCaMnO alloy in the nano size and then to examine the magnetic and magnetocalorik features of the perovskite samples in this size. The La2O3, CaCO3, MnO samples which have required purity were produced in our lab by using the Ball Milling. The structural features of the samples used in the study were determined by using the analysis of X- Rays Refraction Difraktometresi, SEM-EDAX. The magnetic features were determined by using Vibrating Sample Magnetometer (VSM) which has a range of 2-300K heat. In the lights of the results obtained, after the magnetocalorik features of the samples ground for certain hours were examined and their magnetic entropy changes and the dependence of these changes on the magnetic field were determined, the results were discussed. At the end of the study, the magnetic features, the magnetic entropy change and the magnetocalorik features of the LaCaMnO sample in the nano size obtained by grinding for certain hours were checked. A result was reached by comparing the magnetic and magnetocalorik features of the bulk samples of the same sample and the nano samples we obtained. The effects of the decreasing particle size on the magnetic and magnetocalorik features were obtained.