Tanjant demetler üzerinde cheeger-gromoll metrikli bazı yapılar
Some structures with cheeger-gromoll metric on tangent bundles
  1. Tez No: 390655
  2. Yazar: AHMET KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI BAYRAM KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Beş bölümden oluşan bu tezin giriş bölümünde konuyla ilgili bazı genel değerlendirmeler yapılmış ve bu konuya temel olan bazı çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, tezin orijinal bölümlerinde kullanılacak olan bazı temel kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde öncelikle tanjant demetler üzerinde doğal metrik kavramı tanımlanarak bazı sonuçlar verilmiş ve ardından da tanjant demetler üzerinde doğal metrik türlerinden biri olan Cheeger-Gromoll (C-G) metrik tanımlanarak bu metrikle ilgili bazı geometrik sonuçlar verilmiştir. Tezin dördüncü ve beşinci bölümleri orijinal çalışmalardan oluşmakta olup, dördüncü bölümde ilk olarak C-G metrikli hemen hemen parakontakt tanjant demetler tanımlanmış ve bu tanjant demetlerin normalliğini karakterize eden teorem ifade edilmiştir. Ayrıca, C-G metrikli parakontakt, K-parakontakt ve para-Sasakian tanjant demetler tanımlanarak bu kavramlarla ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Bu bölümde son olarak da, C-G metrikli hemen hemen parakontakt tanjant demetlerin eğrilikleri ile ilgili bazı sonuçlar verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, ilk önce bir M manifoldu üzerinde metalik yapı kavramı ifade edilerek TM tanjant demeti üzerinde TM metalik yapı kavramı tanımlanmıştır. Daha sonra C-G metrikle donatılmış bir metalik tanjant demetin metalik Riemannian tanjant demet olma şartı elde edilmiştir. Son olarak da, C-G metrikle donatılmış metalik Riemannian tanjant demetlerin bir sınıfı olan Golden Riemannian tanjant demetlerin lokal olarak ayrıştırılabilir olmasıyla ilgili bir teorem verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction chapter of this thesis consisting of five chapters, some general evaluations have been done about the subject and some studies which are main into this subject have been given. In the second chapter, some fundamental notions which will be used in the original chapters of this thesis have been presented. In the third chapter, firstly the notion of natural metric has been determined on tangent bundles and some results have been given about it. Later, Cheeger-Gromoll (C-G) metric which is a type of the natural metrics on tangent bundles has been determined and some geometric results have been given about this metric. The fourth and fifth chapters of the thesis consist of the original studies. In the fourth chapter, firstly almost paracontact tangent bundles with C-G metric has been determined and then a theorem which characterizes the normality of these tangent bundles has been expressed. Also, paracontact, K-paracontact and para-Sasakian tangent bundles with C-G metric have been determined and some results have been obtained about these notions. In this chapter, finally some conclusions about the curvatures of almost paracontact tangent bundles with C-G metric have been given. In the fifth chapter, first the notion of metallic structure on a manifold M has been expressed and the notion of TM metallic structure on a tangent bundle TM have been determined. Later, a condition for a metallic tangent bundle which has been equipped with C-G metric to be a metallic Riemannian tangent bundle has been obtained. Finally, a theorem for a Golden Riemannian tangent bundle which is a class of the metallic Riemannian tangent bundles equipped with C-G metric to be locally decomposable has been given.