Dikdörtgen kap içerisinde yüzey gerilim hareketi yapan farklı iki akışkan için boyutsal oran etkisinin incelenmesi
Investigation of different aspect ration effects of surface tension driver convection flow for two different fluid in rectangular contaniner configuration
- Tez No: 390697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SELVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, dikdörtgenler prizması şeklindeki kap içerisine farklı fiziksel özelliklere sahip su ve silikon yağının normal yerçekimi vektörü altında yüzey gerilim konveksiyon hareketleri ile doğal konveksiyon hareketlerinden meydana gelen sirkülasyonların akım hatları, eş sıcaklık eğrileri ve hız vektörleri farklı boyutsal oranlarda ( ) nümerik olarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada, hem farklı akışkanların farklı fiziksel özelliklerinden meydana gelen hem de konfigürasyonun farklı boyutsal oranlarından meydana gelen yüzey gerilim hareketleri ve doğal konveksiyon hareketlerinin birlikteki kombinasyonları bu çalışmada ortaya konmuştur. Tasarlanan konfigürasyonun sol duvarı ısıtıcı duvar, sağ duvarı soğutucu duvar, tabanı izoleli duvar ve üst yüzey sıvı serbest yüzey olarak simüle edilmiştir. Farklı boyutsal oranlarda su ve silikon yağı akışkanlarının fiziksel özelliklerinden dolayı akım hatları, eş sıcaklık eğrileri ve hız vektörlerinde farklılıklar meydana gelmiştir. Bu farklılıklar konfigürasyon içerisinde hareket eden sirkülasyonun yüzey gerilim kuvvetleriyle doğal konveksiyon kuvvetlerinin farklılıklarından meydana gelmiştir. Büyük boyutsal oranlarda; konfigürasyon içerisinde her iki akışkan için de tek hücreli sirkülasyon gerçekleşirken, küçük boyutsal oranlarda; konfigürasyon içerisinde su akışkanının çok hücreli bir sirkülasyon meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In thesis study, under normal gravity vector water and silicone oil having different properties the flux contour stream lines, isotherm lines and velocity vectors occurring surface tension convection movements with natural convection movements were investigation numerically under different aspect rations and they were compared. In comparison, combinations of surface tension convection movements and natural convection movements together the different physical properties of different fluid and configuration of different aspect rations were demonstrated in this study. Contemplated configurations left wall heat wall, right wall of the cooling wall, the bottom wall, insulating wall and top surface on the free surface of the liquid was simulated. Differences under different aspect ratios contour of stream lines, isotherm lines and velocity vectors in water and silicone oil due to the physical properties have occurred. These differences are of natural convection forces and surface tension forces in circulation configuration. Single-cell configuration, circulation of fluid in the water takes place in the small aspect ratio for the two fluids in different configuration rations of large aspect ratio multicellular circulation occurred.