Torpidolarda step uygulamalarının performansa etkileri: 3-B HAD analizi
Effects of step on the performance of torpedoes: 3-D CFD analysis
- Tez No: 390696
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Savunma sektöründeki hızlı gelişmeler ve bilgisayar teknolojisinin hızlı ilerlemesi sonucunda Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği yöntemi mevcut sistemlerin gelişiminde yaygın kullanılan bir yöntem olmuştur. Maliyet etkin çözümler ve daha verimli teknolojilere ulaşmak için mühendislik hesaplamalarında bu tür yöntemler sıkça kullanılmaya başlanılmıştır. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği metodu ile yüksek maliyetli deney havuzlarına gereksinim olmadan gerçeğe çok yakın sonuçlar elde edilmiştir. Çözümü zor kompleks hesaplamalara çözümler bulunabilmiştir. Birçok sektördeki değişik mühendislik kolları, artık bu programları kullanarak daha hızlı ve verimli sonuçlara ulaşabilmektedir. Bu tez çalışmasında bir torpido geometrisine ilave step uygulamalarının performans üzerine olan etkileri; basınç, türbülans kinetik enerjisi, hız ve kuvvet gereksinimleri noktasında analiz edilerek, yüksek hızlarda stepli geometrinin davranışı ve step çaplarının değişiminin sonuçları programın verdiği verilerle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid progress in defense sector and rapid development in computer technology, Computational Fluid Dynamics has become an indispensable method in the development of the existing systems. To reach cost based solutions and more efficient technologies, these methods are widely used in engineering calculations. By using Computational Fluid Dynamics, results that are close to real are obtained without any need to high cost experiment pools. Complex computations that are hard to solve by other methods are solved easily. By using these programs many types of engineering areas can reach rapid and efficient results. In this thesis, to an addition to torpedo ship; performance effects of step applications are analyzed by checking pressure, turbulent kinetic energy, velocity and force parameters. In high velocities, behavior of the geometry with step and the change of step diameter are interpeted by the datas come from the program.