Soğuk duvar sıcaklıkları altında dikdörtgen kap içerisinde yüzey gerilim konveksiyon hareketi yapan akışkanın incelenmesi
Investigation of termocapillar convection flow under the various cold wall temperature in rectengular container configuration
- Tez No: 566789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SELVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında normal ve düşük yerçekimi vektörü etkisi altında, 5cSt viskositeye sahip olan silikon yağının kararlı gerilim yüzey hareketleri ve doğal konveksiyon hareketleri incelenmiştir. Bu araştırma için akışkan, dikdörtgenler prizması şeklindeki bir kaba yerleştirilmiş ve kabın dikey kenarlarından biri ısıtılırken ısıtılan duvarın karşısındaki duvar ise soğutulmuştur. Kabın karşılıklı diğer duvarları ile alt tabanı ise yalıtkan malzeme (plexiglass) ile yalıtılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; kap içerisindeki akışkanın normal ve düşük yer çekimi vektörleri etkisi altında akış hareketinde transport fenomenler (ısı ve kütle transferi) ile konveksiyon hareketlerinde farklılıklar nümerik ve deneysel olarak ortaya konmuş ve bu farklılıkta batmazlık etkisinin önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, steady state surface tension driven convection flow and natural convection flow of silicone oil with 5cSt viscosity were investigated under normal and micro gravity vector effect. For this research, the fluid was placed in a rectangular prism container and the one of the vertical edges of the vessel was heated while the wall opposite the heated wall was cooled. The other walls of the container and the bottom base are insulated with insulating material (plexiglass). As a result of our study; the differences in transport phenomena (heat and mass transfer) and convection motions in the flow movement under the effect of normal and low gravity vectors in the vessel have been demonstrated numerically and experimentally and the difference of the impact effect in this difference has emerged.