Ören (Milas-Muğla) yöresinde pasa ve bozuk maki alanlarında sakız [Pistacia lentiscus L.] denemeleri
The trials of Sakız [Pistacia lentiscus L.] on damaged residual and maquis areas of Ören [Milas-Mugla] region
  1. Tez No: 390699
  2. Yazar: YUNUS AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu Yüksek lisans tez çalışması, Muğla-Milas ilçesi, Ören Beldesi'nde bulunan TKİ'nin işlettiği kömür ocaklarında rehabilitasyon kapsamında oluşturulan pasa döküm sahalarında ve bozuk maki alanlarında Sakız (Pistacia lentiscus L.) denemelerini konu edinmiştir. TKİ tarafından rezervi biten alanda oluşturulan pasa döküm sahasında; 2 deneme alanın da 2009 yılında plantasyonu yapılan toplam 1103 adet Sakız (Pistacia lentiscus L.) fidanlarının, boy, çapı, tepe çapı, aşı durumu ve ana gövdeden dallanma değerleri ölçülmüştür. Bu çerçevede, 6 yaşındaki deneme alanında yapılan ölçümler sonucunda ortalama çapın 2.23 cm, ortalama boyun 90,38 cm olduğu tespit edilmiştir. Ortalama tepe çapı 69,45 cm dir. Yapılan gözlemlerde bu ölçülerin yöredeki sakız bitkileri için son derece olumlu ve yeterli olduğu kanaatine varılmıştır. Yöre florasında yapılan gözlemler ve Milas'ın ekolojik verileri dikkate alınarak bu yörede rehabilitasyon çalışması yapılırken Sakız (Pistacia lentiscus L.) türü tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis Muğla Milas district, historical Town situated in the scope of the rehabilitation created the TKİ Collie p casting area and corrupt maki in the areas of Gum (Pistacia lentiscus l.) were studied in the demo. TKİ by reserve ending in 2009 in the field of cast generated in pasa erected Gum (Pistacia lentiscus L.) to the existing values in the field of 50% of the total area up to the movies 2 trial from 1103 seedlings in height, dbh, Crown diameter, vaccination status and measured values stemming from the main body. Accordingly, 6 years as a result of the measurements made in the field trial of average diameter 2.23 cm , average size was determined to be 90.38 cm . Average crown diameter is 69.45 cm . In the observations made in the locality of this measure for gum plant is extremely positive and it was concluded that enough . Observations made on a local flora and ecological data of Milas in the region when considering that they have been advised that some taxon rehabilitation