Muğla ormanlarında Leptoglossus occidentalis'in zararı ve mücadele yöntemleri
Damage and fighting methods of Leptoglossus occidentalis in Muğla forests
  1. Tez No: 926313
  2. Yazar: SERAP ALPAY ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Milas Orman İşletme Müdürlüğünde kızılçam (Pinus brutia Ten.) tohumlarında zarar yaptığı düşünülen Leptoglossus occidentalis'in zararı ve mücadele yöntemi incelenmiştir. Selimiye, Sarıçay ve Labranda Orman İşletme Şefliklerinde 2023 ve 2024 yılında zararlıyla mücadele için kurulan tuzaklar incelemiştir. Buna ilaveten Muğla yöresinden 7 farklı kızılçam meşceresi ile 6 farklı tohum bahçesinden temin edilen kızılçam tohumlarında L. occidentalis zararları araştırılmıştır. Tohum kaynaklarına göre sağlıklı, boş ve böcek zararı gören tohumlar adet ve oransal olarak belirlenmiş ve 1000 tane ağırlıkları hesaplanmıştır. Çalışma sonunda, Milas Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı üç farklı yörede (Selimiye, Sarıçay ve Labranda) kurulan 30 adet tuzakta 2023 ve 2024 yıllarında böcek tespit edilmediği belirlenmiştir. Ancak tohumlar üzerinde yapılan incelemelerde tohumun elde edildiği yere göre değişmekle birlikte böcek zararının görüldüğü tespit edilmiştir. İstatistik analiz sonuçlarına göre en yüksek boş tohum oranı TB 14 nolu tohum bahçesinde (% 61.18) ve Milas-Ören'den temin edilen tohumlarda (% 42.71) belirlenmiştir. Genel olarak çok yüksek oranda olmasa da kızılçam tohumlarında en yüksek böcek zararı oran tohum oranı Milas-Ören (% 2.439) ile TB 185 nolu tohum bahçesinden (% 2. 535) temin edilen tohumlardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the damage and control method of Leptoglossus occidentalis, which is thought to cause damage to red pine (Pinus brutia Ten.) seeds in Muğla Forest Regional Directorate, Milas Forest Enterprise Directorate, were investigated. The traps set up to control the harm of this insect in Selimiye, Sarıçay and Labranda Forest Management Directorates in 2023 and 2024 were examined. In addition, L. occidentalis damages were investigated in the red pine seeds obtained from 7 different red pine stands and 6 different seed orchards in the Muğla region. Acording to the seed sources, healthy, empty and insect-damaged seeds were determined in number and proportion and their 1000-seed weights were determined. At the end of the study, it was determined that no insects were detected in 30 traps set in three different regions (Selimiye, Sarıçay and Labranda) affiliated to the Milas Forest Management Directorate in 2023 and 2024. However, examinations of the seeds have determined that insect damage occurs, although this varies depending on where the seed is obtained. According to the statistical analysis, the highest empty seed rate was determined in the seed orchard number TB 14 (61.18 %) and in the seeds supplied from Milas-Ören (42.71 %). Although not very high in general, the highest bug damage rate in red pine seeds was obtained from the seeds supplied from Milas-Ören (2.439 %) and TB 185 seed orchard (2.535 %).