Farklı azot dozlarının karabuğdayın (Fagopyrum esculentum Moench) tane verim ve kalitesine etkisi
Effects of different nitrogen doses on grain yield and quality of buckwheat (Fagopyrum esculentum Moench)
- Tez No: 390701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Araştırma; Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma alanında 2014 yılında karabuğday için uygun azot dozunun belirlenmesi ve azotun verim ve kaliteye etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Deneme; Aktaş karabuğday çeşidi kullanılarak, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Karabuğdayın en uzun bitki boyu (77.0 cm), en yüksek tane verimi (125.4 kg/da) ve biyolojik verim (431.3 kg/da) 7.5 kg/da N dozunda, en yüksek bin tane ağırlığı (24.2 g), agronomik etkinlik (%11.91), geri dönüşüm etkinliği (%67.74) ve yararlılık etkinliği (%50.58) 6.0 kg/da N dozunda elde edilmiştir. En yüksek fizyolojik etkinlik (%0.76) 4.5 kg/da N dozunda ve en yüksek arofizyolojik etkinlik (%0.26) ise 1.5 kg/da N dozunda belirlenmiştir. Karabuğdayın mineral besin içeriği uygulanan N dozlarının artışına bağlı olarak yükselmiş ve en yüksek N içeriği (%1.95), P içeriği (%0.216), K içeriği (%0.243), Mg içeriği (%0.131), Cu içeriği (4.53 ppm), Zn içeriği (18.59 ppm), Fe içeriği (3.7 ppm) ve Mn içeriği (3.00 ppm) 7.5 kg N uygulamasında tespit edilmiştir. Karabuğdayın mineral besin içeriği bakımından Fe elementi hariç 6.0 kg/da ile 7.5 kg/da azot dozu uygulaması arasında istatistiksel olarak fark ortaya çıkmamış ve aynı grupta yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with aim to determination the suitable nitrogen doses and investigate the effect on yield and quality of nitrogen doses for buckwheat in Isparta Süleyman Demirel University Research area in 2014 year. The experiment was set up according to a Randomized Complete Block Design with three replicates using the Aktaş buckwheat cultivar. The longest plant height (77.0 cm), the highest grain yield (1254 kg ha-1) and biological yield (4313 kg ha-1) of buckwheat were obtained from 75 kg ha-1 N doses, the highest 1000 grain weight (24.2 g), agronomic efficient(11.91%), recycling efficient (67.74%) and utilizing efficient (50.58%) from 60 kg ha-1 N doses. The highest physiological efficient (0.76%) was determined in 45 kg ha-1 N dose and the highest agrophysiological efficient (0.26%) from 15 kg ha-1 N dose. Mineral nutrient content of buckwheat was increased depending on increasing N doses, and the highest N content (1.95%), P content (0.216%), K content (0.243%), Mg content (0.131%), Cu content (4.53 ppm), Zn content (18.59 ppm), Fe content (3.7ppm) and Mn content (3.00 ppm) were determined in 75 kg ha-1 N treatment. 60 and 75 kg ha-1 N doses were the same statistically significantly in point of mineral nutrient content (expect for Fe element) of buckwheat.